Yavru Muhabbet kuşunun gelişimi [Video]

yavru muhabbet kuşu gelişimi

Muhabbet kuşu yavruları 4 veya 5 aylık olduklarında kendileri yuvalıklarından atlarlar ya da anne babası tarafından yuvalık dışına atılırlar. Yavru yuvalık dışına çıktıktan sonra en az 1 ay daha anne babası ile kafeste kalmalıdır. Bu yavru kuşun sağlığı açısından çok önemlidir.

Bu süreç içerisinde yavru muhabbet kuşu yem kırmayı ve hayata tutunmayı öğrenecektir.

Yavru muhabbet kuşu aldım fakat yem kırmayı bilmiyormuş. Ne yapabilirim?

Eğer kuşu anne babasının yanına geri götürme şansınız varsa geri götürün ve yem kırma gibi gibi becerileri öğrenene kadar kuşu anne ve babasından ayırmayın.

Bu kadar şanslı değilseniz ve kuşu geri götüremiyorsanız Quiko Hand Rearing Food Elle Besleme hakkındaki yazımıza göz atın.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz videoda yeni doğmuş bir muhabbet kuşunun 1 aylık olana kadarki gelişim görüntülerini gün ve gün görebilirsiniz.

http://youtu.be/1w9cBk6WKvM

Gelişim aşamasında bulunan yavru kuşun bulunduğu yuvalığın veya kafesin temizliği:

Kuluçka döneminde anne kuş zamanının çok büyük bir kısmını hatta neredeyse tamamını kafes içerisinde geçirir. Dişi, yuvalık dışına çıkamadığı için onu erkek kuş besler. Fakat kakasını sürekli yuvalık içine yapar.

Muhabbet kuşlarında talaş ne işe yarar?

Yuvalığın temizliği anne ve yavru kuşun sağlığı açısından önemli olduğundan taban kısmına talaş yerleştirilir. Muhabbet kuşu üreticileri, talaşı genellikle kuş kuluçkaya yatmadan önce koyarlar ve kuluçka dönemi boyunca değiştirmezler. Böylelikle pislik talaşlara yapışarak kurur ve yuvalığın kirlenmesini önler.

4 Yorum bulunuyor

  • Ben dün kuşçudan 20 günlük bir ingiliz kırması muhabbet kuşu aldım. 20 günlük olduğuna açıkcası inanmıyorum bu videoyu izledikten sonra çünkü tüyleri falan hepsi çıkmış uçadabiliyo. Sizce doğrumudur. Annesi babasıda iriydi.

  • bu muhapbetler yumurtadan çıktıktan sonra bunları mamayla büyüte bilir miyiz bize yardım cıolursanız sevinirim

  • Arkadaşlar benim yavru bir muhabbet kuşum var ve çok asabi kim elini uzatıyorsa ısırıyor başta böyle deildi nedeni ne olabilir?Bu arada kuşum dişi…

Yorum yazmak ister misiniz?