Kategori arşivi: Muhabbet kuşu üretimi

Muhabbet kuşu üretimi kategorisindeki konuları görüntülemektesiniz.

Yavru Muhabbet kuşunun gelişimi [Video]

yavru muhabbet kuşu gelişimi

Muhabbet kuşu yavruları 4 veya 5 aylık olduklarında kendileri yuvalıklarından atlarlar ya da anne babası tarafından yuvalık dışına atılırlar. Yavru yuvalık dışına çıktıktan sonra en az 1 ay daha anne babası ile kafeste kalmalıdır. Bu yavru kuşun sağlığı açısından çok önemlidir.

Bu süreç içerisinde yavru muhabbet kuşu yem kırmayı ve hayata tutunmayı öğrenecektir.

Yavru muhabbet kuşu aldım fakat yem kırmayı bilmiyormuş. Ne yapabilirim?

Eğer kuşu anne babasının yanına geri götürme şansınız varsa geri götürün ve yem kırma gibi gibi becerileri öğrenene kadar kuşu anne ve babasından ayırmayın.

Bu kadar şanslı değilseniz ve kuşu geri götüremiyorsanız Quiko Hand Rearing Food Elle Besleme hakkındaki yazımıza göz atın.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz videoda yeni doğmuş bir muhabbet kuşunun 1 aylık olana kadarki gelişim görüntülerini gün ve gün görebilirsiniz.

http://youtu.be/1w9cBk6WKvM

Gelişim aşamasında bulunan yavru kuşun bulunduğu yuvalığın veya kafesin temizliği:

Kuluçka döneminde anne kuş zamanının çok büyük bir kısmını hatta neredeyse tamamını kafes içerisinde geçirir. Dişi, yuvalık dışına çıkamadığı için onu erkek kuş besler. Fakat kakasını sürekli yuvalık içine yapar.

Muhabbet kuşlarında talaş ne işe yarar?

Yuvalığın temizliği anne ve yavru kuşun sağlığı açısından önemli olduğundan taban kısmına talaş yerleştirilir. Muhabbet kuşu üreticileri, talaşı genellikle kuş kuluçkaya yatmadan önce koyarlar ve kuluçka dönemi boyunca değiştirmezler. Böylelikle pislik talaşlara yapışarak kurur ve yuvalığın kirlenmesini önler.

Muhabbet kuşu kızıştırma

Muhabbet kuşlarını kızıştırmanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan en önemli olanı birbirine uygun muhabbet kuşu çiftini seçmektir.

Muhabbet kuşu çift seçimi:

muhabbet kusu kızıştırmaDişi muhabbet kuşları yaklaşık olarak 1 yaşına geldiklerinde yavrulamaya hazır olurlar. Erkeklerde ise erişkinliğe ulaşma süresi daha kısadır. Yani 6, 7 aylık bir erkek muhabbet kuşu çiftleşmeye hazırdır.

Yavrudan yetişme muhabbet kuşları birbirlerini çok iyi tanıdıklarından çiftleşmeye en uygun çiftlerdir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de ergenliğe ulaşmayan muhabbet kuşlarını kızıştırmamak gerektiği gibi yaşlı yani 6 yaşını geçmiş muhabbet kuşlarını da çiftleştirmek doğru değildir. Ergen olmayan kuşlarda boş yumurta alma, yaşlılarda ise ölüm gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Uygun eşi seçtikten sonra yuvalığı kafesin içine yerleştirebilirsiniz.

Yuvalık ne zaman takılmalıdır?

Birbirine yaş ve davranış bakımından uygun gördüğünüz kuşlara en erken 9 aylıkken yuvalık takılmalıdır. Dişinin yuvalığı tanıması 2, 3 ayı bulacağından 1 yaşına geldiklerinde yavrulamaya başlarlar.

Muhabbet kuşunun yanına çiftleşmesi için bir eş almayı düşünüyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Eş olarak almayı düşündüğünüz kuşun 9 aylıktan büyük olmasına dikkat ediniz. Yavru kuşlar çiftleştirmek için kesinlikle uygun değildir.

Yeni alınan kuş ile evdeki kuşun yaşları uygun olsa dahi birbirine alışma konusunda sorunlar yaşayabilirler. Birbirleriyle kavga edebilirler. Bu durumda kuşlarınızı farklı kafeslere koyarak birbirinden ayırın ve bir müddet bekleyin. Hazır olduklarını düşündüğünüzde ikisini de salın ve gözlemleyin. Kavgalar devam ediyorsa tekrar ayırın ve bir süre daha ayrı kafeslerde tutun. Zamanı gelince birbirlerine alışacaklardır. Kuşları aynı kafese koyabilir ve yuvalıklarını takabilirsiniz.

Kızıştırma sürecini hızlandırmak için ne yapabilirim?

Muhabbet kuşlarının kızıştırma dönemini hızlandırmak amaçlı kuşlara nijer tohumu, bal ve keten tohumu verilebilir. Ayrıca muhabbet kuşu kızıştırıcı mamayı deneyebilirsiniz. Muhabbet kuşu kızıştırıcı mama tarifi için google’dan arama yapınız.

Muhabbet kuşu için salma kafesler

Muhabbet kuşu salma kafes

Salmalar;

Muhabbet kuşları kafes dışında salma adı verilen büyük kafeslerde de beslenebilir ve üretilebilirler.

Salma nedir?

Salmalar, delikli kümes telleri ile çevrelenmiş, hem kapalı hem de açık yeri bulunabilen çeşitli tip ve büyüklükteki kuş besleme ve üretim amaçlı barınaklardır. Büyüklükleri yetiştiricinin isteği ve amacına göre değişebilir.

Salmalarda muhabbet kuşu üretimi nasıl yapılır?

İstenilen renk ve türdeki muhabbet kuşlarından verimli yavrular üretilmek isteniliyorsa salmalar birbirinden ayrılmalı, yani her bir salmada bir çift muhabbet kuşu yetiştirilmelidir. Böylece muhabbet kuşlarının üremesi rahatça gözlenebilir, doğru ve yerinde yapılan müdahalelerle verimli yavrular üretilebilir.

Bunun yanında muhabbet kuşları hem üretim hem de uçuş alanları ortak olan salmalarda da yetiştirilebilirler. Bu tip salmalarda gözlem yapılması çok zor olduğu gibi kuşlar arasında yaralanmalar, yumurta kırılmaları ve yavru kayıpları gibi birçok sorunla karşılaşılabilir.

Yılların vermiş olduğu tecrübe ve deneyimler sonucu üretim ve uçuş alanları ayrı olan salmalarda yapılan muhabbet kuşu üretimi daha sağlıklı olmaktadır.

Salmaların yan yana durması çiftlerin, diğer eşleri görerek daha da istekli çiftleşmesi ve kuluçkaya yatmasını sağlar.

Muhabbet kuşları salmalara atıldıktan 15 gün sonra kesinlikle başka bir kuş salmaya konulmamalıdır. 

Salmalardaki dişi sayısı erkek sayısından biraz daha fazla olması daha sağlıklıdır. Bazen erkek muhabbet kuşları iki dişi muhabbet kuşuyla çiftleşebiliyor. Sayıların aynı olması durumunda eşsiz kalan erkek kuşlar diğer çiftleri rahatsız edebilir hatta yuvadan erken düşen yavrularla bile çiftleşmek isteyebilirler.

Yuvalıkların salmalara yerleştirilmesi;

Çiftleşmesi istenilen muhabbet kuşları salma kafeslere konulduktan sonra yuvalıkları yerleştirmek için 15 gün beklenmelidir. Ayrıca yuvaya giren dişi kuşun diğer yuvanın girişini görmemesi gerekir.

Salma yapımı;

Salmaları kendi inşa etmek isteyen üretici ve yetiştiriciler, tel, direk, ahşap ve beton malzemeleri hazır olarak bulabilir ve resimlerdeki gibi salmalar yapabilir.

Muhabbet kuşu salma kafes