Kategori arşivi: Muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet kuşu bakımı kategorisindeki konuları görüntülemektesiniz.

Muhabbet kuşu tırnak kesimi

Uzayan tırnaklar, muhabbet kuşlarının tünemesini zorlaştırır. Bu yüzden belli aralıklarla kuşun tırnaklarını kesmek gerekir. Muhabbet kuşunuzun tırnakları, kafes tülü, üzerinizdeki kıyafet, halı vb. yerlere fazlaca takmaya başlamışsa, kesme zamanı gelmiş demektir.

Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını kesmeden önce bir veterinere gitmekte veya bu konuda deneyimli bir kişiden yardım almanızda fayda vardır. Ancak kendiniz yapmak zorunda kalırsanız ağzı keskin bir tırnak makasıyla resimdeki gibi sadece uçlarından oval şekilde kesiniz.

muhabbet kuşu tırnak kesimi 1

muhabbet kuşu tırnak kesimi 2

Bu işi iyice öğrenmeden yapmaya kalkarsanız, kılcal damarların olduğu bölgeye zarar verebilir; kuşunuzun ayağının yaralanmasına sebep olabilirsiniz. Tabii bir de, bu işlem sırasında kuşunuzu ürkütmekten kaçınmanız gerekir. 

Muhabbet kuşu tırnak kesimi videosu:

Muhabbet kuşlarına nasıl banyo yaptırılır ?

Muhabbet kuşunuzun sağlıklı olması için beslenmesine ve temizliğine özen göstermelisiniz. Elden yem yemeye, su içmeye alışık olan muhabbet kuşlarına banyo alışkanlığı kazandırmak diğerlerine nazaran daha kolaydır. Her muhabbet kuşunun hoşlandığı farklı bir yıkanma şekli vardır. Aşağıdaki yöntemleri uygularken kuşlarınızı izleyerek hangisinden hoşlandığını görebilirsiniz:

Muhabbet kuşu banyolukMuhabbet kuşunuza daha önce banyo yaptırmadıysanız ve ilk yıkama girişiminizde korkarak kaçacağını düşünüyorsanız, hemen en yakınınızdaki bir pet shop‘a gidip resimdeki gibi bir muhabbet kuşu banyoluğu temin edin.

Banyoluğun içine koyacağınız suyun ılık olmasına ve su seviyesinin kuşunuz oturduğunda boyun seviyesini geçmemesine dikkat edin. Ayrıca suyun içine koyacağınız marul, oyuncak tarzı nesneler muhabbet kuşunuzun dikkatini çekebilir.

Muhabbet kuşunuzu musluktan akan hafif ve ılık suyun altında yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu suyla musluğun arasındaki mesafenin fazla olmamasıdır. Yüksekten akan su muhabbet kuşunuza zarar verebilir. Aşağıdaki video’da şaşkın adlı muhabbet kuşunun musluk altında yıkanmaktan ne kadar zevk aldığını görebilirsiniz.

http://youtu.be/qySSuPgL-jM

Yağmurlama yöntemi ile de kuşunuza banyo yaptırabilirsiniz. Kafesin plastik olan alt kısmını çıkartıp, demir bölümünü kuş içinde olacak şekilde banyoya götürün. Duş başlığını yavaşça kafesin bir kısmını kapsayacak şekilde tutun. Akan suyun ılık ve sanki yağmur çiseliyormuş gibi olmasına dikkat edin. Kısa bir süre sonra kuşunuzun suyun altına girdiğini göreceksiniz.

Bir diğer yöntem ise spreyleme yöntemidir. Çiçeklerin yapraklarını sulamak için kullandığınız spreyler yardımıyla kuşlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi uygularken kuşunuzu ürkütmemeye, uzun mesafeden püskürtmeye dikkat ediniz.

Kuşunuzu yıkadıktan sonra kesinlikle havlu, peçete gibi nesnelerle kurutmaya çalışmayınız. Yanına koyacağınız küçük bir gece lambasıyla ortam sıcaklığını arttırarak kuşunuzun kendi kendini kurutmasını sağlayabilirsiniz.