Muhabbet kuşumun gagasında mantar mı var?

Muhabbet kuşu mantar

Muhabbet kuşumun gagasının sadece alt kısmında vardı bu ilk aldığımda git gide yayıldı aldığım kuşçuya gösterdim. O yaz mevsiminden oluyor kendiliğinden geçer dedi. Eski kuşumuzda da oluyordu böyle ara sıra. O yüzden bende fazla önemsememiştim. Kuşumun gagasında bir sıkıntı mı var? Ne yapabilirim ? Yem kırıyor, beslenmesinde bi sıkıntı yok. Sadece mürekkep balığı kemiği ile hiç uğraşmıyor ve oyun parkındaki tahtaları yoluyor.

Bu kuşun gagasında mantar vardır. Önlem alınmaması durumunda yayılır. Mantar hastalığının başlangıç evresinde vazelin ile müdahale edilebilir. Fakat ileri boyutlar için ilaç kullanılması gerekmektedir.

MANTAR TEDAVİSİ

Mantarın tedavisi çok zor değil, kolay da değil ama kısa sürede elimizden gelen şekilde iyileştirebiliyoruz. 

Çaresi vazelin.
Her akşam- sabah vakit buldukça vazelini kuşun hasta olan bölgelerine sürün-gaga-ayak gibi.
Derisi vazelini emecek ve gün geçtikçe yumuşayacak, kabukları atacaktır.
Vazelinin içinde bulunan parafin adlı etken madde gaga oyucu parazitleri (mantar diyoruz kısaca) boğarak öldürüyor. Bu şekilde üreyemiyorlar ve deriyi oyamıyorlar. Zamanla deri iyileşiyor, mantarın yanında bepanten gibi ek bir merhem de kullanabilirsiniz. Başka bilmediğiniz merhemleri kullanmayın. Kuşun midesine, böbreklerine, karaciğerine zarar verebilir veya zehirler. Bu sefer başka hastalıklarla uğraşırız.

Oyun parkının tahtalarını kemiriyor ve bayağı da başarılı bu konuda ama dikkat ediyorum asla yutmuyor. Kemirip yere atıyor. Bu normal mi ??

Kemirmesinin sıkıntısı olmaz. Genelde kızgın kuşlar daha kemirgen olur. Muhtemelen gagası rahatsız olduğundan kemiriyordur.

18 Comments

 • muhabbet kuşumuötüş bozukluğu vardı tüm geceleri hasta gibi ses çıkarıyordu veterinere götürdüm boğazında mantar oldugu için ötüş bozuklugu yaratıyormuş.ilaçtan başka iyi gelebilecek ne önerirsiniz?

 • Muhabbet kuşumun gagasındaki ve alt gagasıyla üst gagasının birleştiği yerdede mantar çok yaygınlaştı ne yapabilirim?

 • işte burada kuşların uyuz hastalığı ile karıştırmamak gerekirmiş diye yazıyor. tam olarak nasıl anlıyacağız veteriner hekim imkanımız yok ise

 • benim dişi kuşumda gagası çok fena uzadı yamuldu hemde çok acayip birşekilde birde sanırım mantarmı var yoksa uzuymu bilemedim ama kuşumun gagası iyice kalınlaştı ve öne doğru uzadı ve yamuldu bisürü mantarşeklinde bozukluklar şişlikler var ayaklarınada geçmiş sanırım erkek kuşumada geçermi acaba erkek sağlıklı gibi ama ilerde onada geçebilir başka kafeste yok aslında bilmiyorum ama üzülüyorum dişi kuşumdan tamamen ümidi kestim denebilir sanırım aldığım adama götürüp vereceğim yerine başka kuşta almayacam çok hevesliydim yavrulamaları için ama olmadı sağlık olsun çokta severdim bir hayvan sever olarak artık beslemekten vazgeçtim böyle görünce sağlıcakla kalın

 • Şu anda resime bakınca farkettim ve sanırım benim kuşumun gagasında d mantar var. Ben kuşuma sürekli ağzımla yiyecekler veriyordum. Oda yiyor ağzımı dudağımı dişimi falan ısırıyordu. Bayağı samimiydik yani. Bana bulaşır mı? :/

 • benim mavi bir muhabbet kuşum var.dünden beri hasta yemek yemiyo su içmiyo sürekli uyuyor bende tüneklerini çıkartıp yere örtü koydum üstünede bişey örttüm şimdi ona pirinç haslayıp lapa halinde vericez lütfen yardım edin ciddi bişeyi varmı daha 1.5 yaşında :( :( :( :(

 • eğer birşeyi varsa en yakın veterinere götürücem yardım edin lüften çok halsiz gözüküyo sürekli uyuyor :( O.o

 • muhabbet kuşumun gagasının kenarında et parçası büyüdü rengide kırmızı
  mantar ilacı sürdüm geçmedi bende veterinere götürdüm
  veteriner bildiğiniz kara merhem verdi onunlada geçmedi
  ne yapmalıyım acaba

 • muhabbet kuşumun gagasının yanlarındaki tüyle açılmaya başladı ve bu bölgelerde hafif kuru ve süngere benzer bi yapı oluş burnunun üstünde de tüyler çok hafif dökülme yaptı acaba bunlar mantar mıdır? bunlar mantar ise nasıl bi tedavi yapmalyım.(mantar ihtimali olabilir diye troysd sürmeye kalktım ama kuşum kendine değmemizi istemiyor ve elimizle tuttuğumuz zaman avazı çıktığı kadar bağrıyor. kremide sürdürtmedi.) ne olurrr yardım edin. kuşum ölmesin.

Leave a Comment