Muhabbet kuşu türleri, ırkları, çeşitleri

Açık yeşil muhabbet kuşu ve özellikleri

açık yeşil muhabbet kuşuAçık yeşil muhabbet kuşları isminden de anlaşılacağı gibi genelde açık yeşil renkli olur. Hiç mutasyona uğramamış doğal kuşlardır. Vücut uzunlukları ortalama 18 cm’dir. Ortalama ömürleri 5 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Bakım, beslenme, stres gibi cevre şartlarına göre kuşun yaşama süresi de değişmektedir. İyi bakıldığında 12-15 yaşına kadar yaşayabilirler.

Açık yeşil Muhabbet kuşu fiyatı 20 – 50 TL arasında değişmektedir.

Açık yeşil muhabbet kuşları en doğal muhabbet kuşları olduğundan en kolay konuşan muhabbet kuşlarından bir tanesidir. Özellikle kısa kelimeleri ve içerisinde tekrar hecesi olan kelimeleri(cicim,babacım) kolaylıkla telaffuz edebilirler. Açık yeşil muhabbet kuşları bağışıklık sistemi en dayanaklı kuşlar olduğu ve kolay evcilleştirilebilir olduklarından tercih itibariyle birinci sırada yer alırlar.

Jumbo, Show, Şov (İngiliz-Hollanda) muhabbet kuşu ve özellikleri

jumbo muhabbet kuşuJumbo muhabbet kuşları genellikle İngiliz ya da Hollanda adı altında adlandırılır. Normal muhabbet kuşlarına çok benzerler fakat onlardan daha iridirler. Vücut uzunlukları ortalama 24 cm’dir. Normal muhabbet kuşlarına göre kafası daha iri, göğüs yani döş kısmı daha büyüktür. Tüyleri daha canlı, ibik diye tabir edilen kısımdaki tüyleri daha fazladır. Bir iki yaşındaki Jumbo, Show, Şov (İngiliz-Hollanda) muhabbet kuşlarının,özellikle tüm tüyleri çıktıktan sonra gözlerinin içeri gömüldüğü, gaganın üstünün tüylerle kaplandığı görülür.

Jumbo (İngiliz-Hollanda) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Jumbo muhabbet kuşlarının gagasının üzerindeki sert kısım(cere) soluk renkli, toz pembeye yakın renkte ise dişi, mavi ya da daha koyu(kahverengiye yakın) renkte ise erkektir. Tüyleri çok fazla olduğu için deri hastalıkları normal muhabbet kuşlarına oranla daha fazla görülür. Özellikle göz çevreleri ve gaga, tüylerle kaplı olduğundan bu bölgelerde bulunan alerji, parazit, mantarları görülmeyebilir. Bu hastalıkların hepsinin ilk belirtisi kaşıntıdır. Eğer Jumbo tipi muhabbet kuşunuzda iştahsızlık, kaşıntı ya da kabarıklık tarzında bir oluşum görürsenüz mutlaka veterinerinize danışın.

Albino (beyaz) muhabbet kuşu ve özellikleri

albino muhabbet kuşuAlbino muhabbet kuşları adlarından da anlaşılacağı gibi beyaz tüylü ve kırmızı gözlü muhabbet kuşlarıdır. Veteriner hekimler arasında tavşan kuş olarak da adlandırılırlar.

Albino(beyaz) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Ülkemizde albinoların %90’ı dişidir. Erkek albino muhabbet kuşları çok zor bulunur. Muhabbet kuşlarında cinsiyet tayini yapılırken cere kısmı “koyu renk ise erkek, açık renk ise dişi” olduğu düşünülür. Fakat Albino türü muhabbet kuşlarında bu tam tersidir. Gagasının üzerindeki burun kısmı pembe ve soluk renkte olan kuşlar erkektir. Albino muhabbet kuşlarına parlak ışık altında dikkatlice bakıldıgında kanat tüyleri mavi, açık mavi ve açık yeşil renkli görülebilir. Bu onların cezbedici özelliklerinden bir tanesidir fakat deri hastalıklarına karşı dayanıksızdırlar.

Lutino muhabbet kuşu ve özellikleri

lutino muhabbet kusuLutino muhabbet kuşlarının gövde, maske ve kanat rengi saf sarı renklidir.
Lutino muhabbet kuşlarında siyahi tonlar yerini gümüşi renkte beyaz yanak beneklere, pembe ayaklara ve turuncu bir gagaya bırakmıştır.
Kuyruk tüyleri ise sarı ve beyaz renkli, gözleri ise kırmızı renklidir.

Lutino muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Erkek lutino muhabbet kuşunu dişisinden ayırırken cere rengine bakılır. Pembe ya da mor ise erkek, kahverengi ise dişidir.

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu ve özellikleri

gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşuGri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları adlarından da anlaşılacağı gibi kanatları gri, döş(göğüs) bölgesi gök mavisi olan kuşlardır. Kafa üstünde yatay siyah çizgiler olabilir.

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları, albino ırka en yakın olan muhabbet kuşudur. Uzunlukları ortalama 18-19 cm’dir. Gagalarının üzerinde bulunan kısım (cere) açık veya soluk renkli ise dişi, mavi veya biraz daha koyu renkli ise erkektir. Uzun süre güneşe maruz kaldıklarında deri ve alerji problemleri görülebilir. Kolay evcilleştirilirler. Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu sahipleri kuşlarıyla ne kadar çok ilgilenirse konuşma oranları o derece artacaktır.

Gri muhabbet kuşu ve özellikleri

gri muhabbet kuşuGöğüs bölgesi genelde koyu gri renktedir. Kuyruğa doğru inildikçe açık griye döner. Hafif siyah çizgileri vardır. Boy uzunluğu ortalama 18 cm’dir. Ömürleri ortalama 7 yıldır. Gri muhabbet kuşları normal muhabbet kuşlarına göre daha yabani ve agresif olurlar. Bu yüzden eğitimleri biraz daha zordur.

Gri Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

 

Pakistan (Patagonya) muhabbet kuşu ve özellikleri

pakistan muhabbet kuşuPakistan muhabbet kuşları normal bir muhabbet kuşundan çok daha küçüktür. Bir şerçe büyüklüğündedirler. Ülkemizde fazla yetiştirilmemektedir. Pet shop’larda bulunan pakistan muhabbet kuşları yurt dışından kaçak olarak getirilmektedir.

 

Çekoslavak (Çekoslovak) muhabbet kuşu ve özellikleri

çcekoslavak muhabbet kuşuÇekoslavak muhabbet kuşlarının kanat ve kuyruk tüyleri çok uzundur. Vücutları ince yapılıdır. Uzunlukları normal bir muhabbet kuşundan çok daha fazladır. Uzun olmalarının yanında iridirler.

Çekoslavak(Çekoslovak) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

 • Opal dominant benekli muhabbet kuşu

 • Payetli açık yeşil muhabbet kuşu

 • Resesif benekli mor muhabbet kuşu

 • Tepeli opal kobatlı muhabbet kuşu

176 Yorum bulunuyor

 • benim bir tane Açık yeşil Muhabbet kuşum,bir tane de Gri kanatlı gök mavisi Muhabbet kuşum var…mavi kuşum erkek fakat yeşil kuşumun cinsini çözemiyorum çünkü karışık biçimde..bunun için ne yapmalıyım..??

  • Gagalarından çözebilirsin dişiyse gagası pembe’dir erkekse gagası mavi renktır 🙂

   • adminimize veya bilgisi olanlara bi sorum var.. 🙂 yardımcı olursanız sevinirim .erkek iri fıstık yeşili bir çekoslavak muhabbet kuşum var. bide normal yerli fıstık yeşili dişi kuşum var damızlık olarak aldım . türleri farklı olduğu için çiftleşmeyebilirler mi acaba.. ümidimi kesmeli miyim ???????

    • benim kuşum 2 tane var birikız biri erkek erkeğin adı çiko kızın adı maviş erkeğinin jümbomu tam bilmiyorum ama kız jümbo

    • Çekoslavak cinsi iridir ve yerliye oranla daha sert ve daha ağır bir türdür demet hanım ,erkek kuşunuza eş istiyorsanız size en yakın kuşçuya gidin kuşlarıda getirin ,dişiyi geri verin erkek kuşu aynı cinsten olan kuşların kafesine salın ve seyredin ordan bir dişi erkek kuşu ile yakınlaşıyorsa o kuşu alın , eğer siz kendğniz seçerseniz çifleşme olmayabilir unutmayın dişi kuşlar çok seçicidir.Saygılar.

  • gaga renkleri mavi mor gibi ise erkek yeşil turuncu sarı gibi biraz daha açık tonlar ise kız olduğunu belirtir eve alışması için kavga amaçlı şeklinde gagasını yukarı kaldırarak çenesini sevebilirsiniz ve bir parmağınızı alçak seviyede tutunuz sonra diğer elinizle biraz daha yuıkarısına ve çok az ilerisine tutunuz kuş diğer parmağınıza giderse eve alıştığının belirtileridir

  • bendede bir tane erkek gri muhabbet kuşu var valla kadından aldım alır almaz eve götürdüm kuş elime iki dakikada alıştı

  • kuşun cinsini anlıyamıyosan uçtuğu zaman dikkat et kuyruğu yelpezegibi açılır dişilerin burun kısımları geneli kave tonuna kaçar

  • benim mubişimin kanatlarının üstünde siyah benekler var kuyruğu masmavi göğsündede biraz mavilikler var kafasının üstüde sarımsı gibi bişey diğer her tarafı bembeyaz acaba hangi tür olduğunu bilen varmı lütfen avil cevam O:)

  • benim açık yeşil erkek gök mavisi dişi dişi kuşların çeresi beyaz ,sarı, turuncu oluyo erkeklerin mavi tonları

  • ben 2 tane kuş besliyorum biri kız biri erkek erkek jümbomu tam çözemedim erkek mavi renkte kızda mavi renketeama kız jümbo erkeğin jümbomu değilmi nerden anlarım

 • benim lekesiz beyaz kırmızı gözlü dişi çekoslavak muhabbet kuşum var ama ele alıştıramadım ayrıca çiftleştirmek için aynı cins erkek arıyorum ama bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  • İnternet bakabilirsin erkek muhabbet kuşları yaz çıkar orda naapabilieceğini söyler ♥ ☻ ☺ ♦ • ◘ ○ ♣ ♠

  • eve alışması için kapıları kapatıp eve salın uzun süre öyle kalsın etrafı iyice öğrensin elinize alıp sürekli sevin ele alıştığı zaman yemek yedirin fıstıkları çok severler fıstık parçalayıp verin alıştıktan sonra elinize değil kafanıza omzunuza koyun benim kuzenim yapıyor

  • kardeş o senin dediğin cins albino galiba bak o dediğin cins ise onlar zayıf uzun kuyrukları çok uzundur bence kuşuna bidaha bakarsan iyi olur 😀

 • ilaha ciftlestirmek icin ayni irk gerekmiyor farli renkde ciftlesince guzel renkler yeni kus rengi cikar bide benim erkek gri kanatli gok mavi ve lutino muhabbet kusum var ama lutino kusumun gagasi beyaz cozemedim?

 • Bendeki de gri kanatlı gök mavisine benziyor.Ama kanatları neredeyse beyaz sayılır ve sırt ve ön bölümünün bir kısmı haricindeki çoğu yeri beyaz.Bendeki tam olarak hangi tür?

   • benim muhabbet kuşumun her yeri beyaz ama kuyruğu yeşil mavi gibi bir şey hangi tür olduğunu bilmiyorum bilen cevap versin daha 1,5 yılık acil cevap!!!!!!???

 • benim bir tane açık yeşil muhabbet kuşum var (erkek) çiftleştirmek için daha çok sarı renkli muhabbet kuşları arıyorum çünkü değişik renkli muhabbet kuşları çifteşince yavruları çok daha ilginç renkler olabiliyor

 • yaa ben muhabbet kuşu alıcam tek onu eğitip konuşturucamda hangi cins aliimm dişimi erkekmi hangisi daha çok konuşur eğitilir,

  • hayııır denson kadınlar yani dişiler daha önce çünkü daha fazla söz dinlereler ve konuşturmak için özel yemler var alabilirsin

  • Her zaman icin erkekler iyi konusur cunku disileri etkilemek icin oyle bi yetenekleri var sakin gidip disi alma cok ugrasirsin ama konusmaz

  • Erkekler daha iyi eğitilir erkeklerin kelime haznesi yaklaşık 100 kelime kadarken dişilerin 12 ile sınırlıdır dişiler birde hırçın olur erkekler daha cana yakın…

  • en çok konuşan muhabbet yeşil renk sarı kafaları olur boğaz kısmında siyah benekleri olur erkek olmasına dikkat edersin erkekler çabuk ve kolay konuşur söylediğim renkte kuşun yerli kuş olmasına dikkat edin

 • Arkadaşlar bende albino var hemde erkek . bilirsiniz ki erkeği cok zor bulunur. türkiyede %90 dişidir.. Çifleştirmek ve satın almak isteyen olursa. facem burda önce mesaj atın sonra eklerim ben…

 • bnmki yavru daha 1aylık babam daha yeni dün aldı ama bugün sabah kafasında beyaz birkaç nokta çıktı çok korkuyorum birşey olur mu ?? Çok şirin ve daha yeni bilen var mı ?? 🙁

 • çok guzel ama benim iki tane muhabbet kuşum var kuluçkaya giriyor çıkìyor yani hiç durmuyor.sizce neden

 • damızlık kuşlar yılda ortalama 25 tane yumurta çıkarmaktadır dolusu ortalama 17-18 arasındadır türü erkegin yeşil ama askeri yeşil dişi ise mavi
  genlerinde lutino muhabbet kuşuda wardın çünki geçende çıktı

  • adminimize veya bilgisi olanlara bi sorum var.. 🙂 yardımcı olursanız sevinirim .erkek iri fıstık yeşili bir çekoslavak muhabbet kuşum var. bide normal yerli fıstık yeşili dişi kuşum var damızlık olarak aldım . türleri farklı olduğu için çiftleşmeyebilirler mi acaba.. ümidimi kesmeli miyim ???????

 • Arkadaşlar Bnim 1.5 Aylık Muhabbet Kuşum Var Evcilleştirmek İstiyorum Ama Cok Korkuyor Nasıl Alıştırıcam Lütfen Yardım Ederseniz Sevinirim

 • beyler bende bi muhabbet kuşu var babamın arkadaşı kuş üretiyo üretimhanesi felan var o verdi de erkek dedi bi tanede dişi var verdiği kuş erkekmiş gagası aynı gri muhabbet kuşununkine benziyo arasıra koyu mor oluyo dişinin yanındayken kuş daha 1,5 aylık felan erkektir demi bu ?

 • benim kuşum var biri kafası nın üstü sarı biraz biyerleri turkuaz ve diğer yerleri beyaz bitanede yeşil var beyaz kız erkek yeşil kız 1,5 yaşında erkek 2,5 yaşında bunlar kaç yaşında çifleşir yorum yaparsanız teşekür ederim

  • Eğer çift olacaksa, normalde yaklaşık olarak dişi 10 aylık – erkek de 12 aylıkken çiftleşmeleri gerekirdi ve yavru yaparlardı. Çok büyük bir ihtimalle sizin kuşlarınız bundan sonra hiç eş olmaz ve yavru yapmaz, ilerde belki dişi yumurta yapabilir ama çiftleşme olmadan yumurtlamış olur ve çok büyük bir ihtimalle o yumurtalardan da yavru çıkmaz. Benim tavsiyem sizi dişi ya da erkekten birisini yeni birisiyle değiştirip birde onlar deneyin 2 ay içinde eş olmazsa oda olmayacak demektir, o zaman tekrar değişim yapıp yenisiyle denemeniz lazım, eş olması genellikle 2 aydan fazla sürmez, 2 ay içinde eş olmazsa ondan sonra bir daha olmaz. Benimde var, ben 1,5 yıldır sürekli yavru alıyorum, daha önce uzun yıllar çok değişik kuşlarda baktım, tecrübeme güvenebilirsiniz eminim, birde eş olması için renkleri ve cinsleri hiç önemli değil, yaşları da 1. derecede önem arz etmez (az önemlidir), çok yaşlanmış olmasın yeter…

 • ARKADAŞLAR BENİM KUSUM KAFA TARAFI SARI KUYRUK DA SARI KARINI OLAN TARAF YEİL KAÇ YASINDA OLDUNU NASIL ANLIYORUZ Bİ FİKRINIZ VARMI

 • Arkadaşlar benim kusum mavi rekte aralarında cirtlak mavide var sadece yanaginda ama burnununda üstü biraz beyaz altı ise mavi bunlar suriye kusuymus cinsiyeti nasıl bulunur

 • benim bir dişi kuşum var ama türünü anlayamadımm :(( bana yardımcı olurmusunuz???mavi-dişi-orta boyda kuyruğu var-mavi-ne çok büyük ne çok küçük-çok kabarık değil ….. :(( sizce türü neee

 • Benim bir tane muhabbet kusum var . satıcı bana hollanda diye sattı ama hiç hollandaya benzemio . burda yazana göre hiç benzemio

 • benim eskilerden bir yesil muhabbet kusum vardi. onlar tabi yüksek manzaralari sevdikleri icin onu balkon masasina kafesiyle koymustum.ondan sonra tekrar mutfaga getirmistim.tezkgaha kafesi koydum.cok heycanli oldugu icin hemen kafesin kapisini actim.ama daha balkon kapisini kapatmamistim.o yüzden hemen sevincle uctu ve balkondan firlayip gitti.hemen kosup kapiyi kapatmak istedim ama gec kalmistim.annem ile ben aglaya aglaya bir olduk.kafesi balkona cikarip bakip durduk, eskilerden icinde nasil oynadigina. ama benim canim babam bana annemle ve bende üzülmeyelim diye bir yenisini aldi.ama bize en sirinlerinden aldi.digeri gibi adina citir verdik.daha bir yasina bile girmedi cok seker.:):):):)

 • benim bir gökmavisi gri kanatım var bir de galiba lutino türünde iki kuşum var ama cinsleri anlaşılmıyor artı lutino olanın gözü kahverengi lutinoya girer mi?

 • bi de gök mavisi gri kanat olan türü ama burnunun yarısı mavi yarısı açık mavi diğer kuşumun burnu da mavi
  cinsiyetleri nelerdir

 • Ya benim muhabbet kuşum var.40 günlük falan pakistanlı mı jumbo mu anlamadım biraz daha büyümesi mi gerekiyor?

 • Kuşumun albino olduğunu öğrendim fakat gaggasının üstündeki yerin coğunluğu mor renkte yani cinsini cozemedim..

 • Arkadaşlar siz mavi kuşla yeşil kuşu çifleştirince illaki mavi veya yeşil kuş çıkmıyor.muhbbet kuşlarıbrenkleri rastgele alıyormuş.pet shoptaki çalışan söylemişti ne kadar doğru bilmiyorum ama bilginize

 • benimde bir dişi kuşum var kanatları beyaz göğüs kısmı mavi çeresinin üstü (başı)sarı acaba türü ne yardımcı olabilirmisiniz

 • Benim kuşlar ikiside gagasi kahverengi ama gagalrinin üstündeki o şeyler biri kapalı mavi diğeri pembe gibi bişi

 • Muhabbet kuşların da çözemediğim birşey var cere rengi mavi erkek diğeri kahve rengi bunları eş yapabilirmiyim birde cere rengi beyaz ağırlıklı küçük mavililer var bu kuş dişi mi erkek mi bazen diğer kuşlara kur yapıyor aynı cere renkli farklı kuşta dişi gibi kur yapıyor cinsiyet ayrımı yapacak tam uyumlu resimler konulursa siteye sevinirim

 • benim kuşum sarı, arkasında kanatlarını kapattığında gözükmeyen koyu yeşil bi kısım var türünün ne olduğunu anlıyamıyorum yardım eder misiniz?

 • kuşlarımın 2 kez çifleştiklerini gördüm ama 2 ay oldu hala bir yumurta göremedim neden olabilir ?

  • erkek iri fıstık yeşili bir çekoslavak muhabbet kuşum vardı benimde aynı türden kuşum vardı bende senkinin bir değişik türü olan basık kafalı dişi kuşum vardı ilk başta çifleşmez diyedüşünmüşüdüm ama aldıktan bir süre sora çifleştiğini bilmiyordu bir gün baktım kafesten ınce zayıf bir ses geldiğni duydum ben de merak ettim dişiye bişeymi oldu diye çok endişenlendim ki okurkuyla yavruluğun yanınıa giittimbir süre yavrruluğu dinledim dedeim dişiye bişeyler oldu korkusuylayavrulu açmamla 5 tane yavru görmem biroldum ben ozaman çok sevinmiştim gözlerime inanmamıştı.
   🙂

 • Brnim bi acik yesil erkek bide albino var am albinonun erkek mi disimi oldugunu anlayamadim cere rengi acik pembr gibi…

 • Bendeki anne ve baba kuşlar yavruları albino ve lutino olarak veriyor, isteyenler sipariş vere bilir fiyat uygundur…

 • Mrb arkadaşlar benim tek erkek kuşum vardı ama bide hediye büyük bi kuş geldi benim erkek kuşum en fazla olsun 6 veya 7 aylık küçük duruyor hediye gelen kuş çok farklı bi kuş koyu kahve rengı gaga üstü kavga etmiyorlar bunlar Eş olurmu cifleşirmi yardımcı olursanız sevinirim

  • dişi kuşlar biraz seçici olurlar kavga etmiyosalar beğenmiştir kafeslerine yuvalık tak yavrularını alırsın

 • arkadaşlar bi sorum var benim bi tanıdığım kuşcu ve elinde albino beyaz kırmızı gözlü kuş varmış sizce aliyim mi o kuş iyimidir yoksa başka bi cins önerirmisiniz

 • Bende bitane yesil 7-8 aylik yerli erkek muhabbet kus var yanina cekoslavak disi aldik 2-2.5 yaslarda ciftllesebilirmi acaba irk farki olurmu ??

 • benim mavi kuşum var göbeği beyaz çıkş kısmı ve göğüsü beyaz kanatlar ve kafa siyah beyaz ne türü bu?

 • benim 2 kuşum var biri Sarı Lutino adı Limon 1 yaşında bir kuşum daha var Rengi mor adı Badem o da 11 aylık size tavsiyem kuş almayanlara yavru alın ben kuşlarımı aldığımda yavruydular ve şimdi bana alıştılar hemen beni görünce omzuma konuyorlar 🙂

 • Bende 1 cift kus almak istiyorum. Hareketli ve ötücü olmalarını istiyorum. Sizce hangi ırkı tercih etmeliyim.

 • benim mubişimin kanatlarının üstünde siyah benekler var kuyruğu masmavi göğsündede biraz mavilikler var kafasının üstüde sarımsı gibi bişey diğer her tarafı bembeyaz acaba hangi tür olduğunu bilen varmı lütfen avil cevam O:)

 • Bnm cekoslavak kusum var ama hic hareket etmiyor elime alınca hareket ediyor tepki vermiyor korkmuyor nedir bilen varsa soleyebilirmi

 • Benim bir tane ingiliz muhabet kuşum var (cere)si pembe gibi lacivelt gibi bir renk bi anlayamadım eş alcam bu nedenle alamıyorum..

 • Arkadaşlar ben bi kuş aldım ingiliz diye aldım fakat boyu kısa gibi geldi ölçtüm 20 cm daha uzarmi yoksa farklı bi ırkmı benim kuşum.

 • Merhaba bir sorum olacak yardimci olurmusunuz. Bizim kusumuzun gagasinin ustundeki kahverengi kisim duz degilde yara kabugu gibi duruyo kusta bi sikinti yok yani aci cekmiyo boyle bi cinsmi var yoksa bi hastalik olabilirmi yardimci olursaniz cok sevinirim.

 • Benim muhabbet kuşlarımdan biri açık yeşil muhabbet kuşu. Diğeri ise koyu mavi bir muhabbet kuşu. cinsini bilmiyorum. Söylerseniz sevinirim.

 • Show muhabbet kuşunun orijinal yada kırık olduğunu nasıl anlarız.bu kuş hakkında tüm bilgileri öğrenmek istiyorum

 • bnım açık mavı erkek açık yeşıl dışı muhabbetım var kızsınlar dıye ayırttım dorumu daha yenı alıdım bırbırlıerını tsnımyorlar

 • Benim bi tane çekoslava kuşum var cicikuş demeyi öğrettim . Kardesim geberesice demişti ona o da kardesimi gorunce geberesecee diyo :”)

 • Benim yeşil kuşum var erkek fakat aldığım günden beri uçamıyo yaklaşık 1 seneye yakın bizde aldığımız yere götürdük uçamıyo diye ama pek fazla ilgilenmediler vitamin suyu verdiler kullanıyorum ama bi faydası olmuyo uçamıyo lütfen yardımcı olun

 • YARDIM!!! dün anne ve yavru muhsbbet kusum kafesden kacdi 🙁 bu gun bahcemizde ( bu arada bahcemiz baya buyuk) anne kudun bahcemizdeki agacin dalinda oldugunu gordum. Basqa bir kafesi icine yem koydum ve diger baba vd yavru kuslarin oldugu kafesin yanina koydum ama hala yanina bile yaklasmiyor:
  Noolur baska bir yol bililiyorsaniz bana soyleyin. Nasilsa yakaliya bilirim falan. YARDIM!! 🙁

 • Benim mavi.yeşil.beyaz muhabbet kuşum vardı beyazı sakattı uçamıyordu.yanlışlıkla onlar kaçtı beyaz kaldı internetten kuş sesi açınca ötüyordu beyazım zaten 7 ayda bir yumurtlayamamıştılar????☺☺☺☺

 • Bir muhabbet kuşu almak istiyorum fakat yazın sürekli seyahat yapıyorum kuşu yolda götürmem mümkün mü?

 • Arkadaşlar ben anlamam bu türlerden ama yeni almayı düşünüyorum insana en cana yakın hangisi yardım edebilir misiniz

 • Benim albino erkek ve gri dişi muhabbet kuşu var ama eğitimli zorda olsa egittim şarkı açıp dans ediyorlar bence çok tatlı nasıl mı dans ediyorlar benim kafesim 3 katlı ve durma yeri 4 tane 1tanesi yukarda 1 tanesi bi aşağısına iniyo sonra birbirine uyum sağlayarak dansa başlıyorlar şirin şeyler hem de çok dikkatli okursaniz albino beyaz muhabbet kuşu erkek zor bulunuyormuş ama biz bulduk aldık muhteşem akıllı kuşlar sizleri seviyorum

 • arkadaşalar yanlış bilgi vermeyin erkek muhabet kuşlarının burunlarının cevresi yavru iken pembe mor tonunda olur buyudukçe mavileşir dişi muhabet kuslarında ise bu renk beyaz veya beyaza yakın renktedir dişiler olgunluga ulaştıklarında acık kahve tonlarına doner bir nebze agac kabugu görüntüsünü alır saygılar

 • Arkadaşlar bana yardımcı olabilirmisiniz. Ben bir tane yavru muhabbet kuşu almak istiyorum. ancak hangi renk muhabbet kuşları daha iyi oluyor. daha çabuk konuşuyor ve hareketleri ögreniyor. kuşların renkleri önemlimi konuşmaları ve eğitmek için Yardımcı olursanız sevinirim.

 • bi hata var jumbo ile hollanda veya ingiliz ayni degildir ingilizle hollandada ayni degildir boyutta fark vardir mesela show jumbo ele sigmaz cok dolgundur yerli ise elini kapatman lazim olur

Yorum yazmak ister misiniz?