Muhabbet kuşu türleri, ırkları, çeşitleri

Açık yeşil Muhabbet kuşu:

Açık yeşil muhabbet kuşuAçık yeşil muhabbet kuşları isminden de anlaşılacağı gibi genelde açık yeşil renkli olur. Hiç mutasyona uğramamış doğal kuşlardır. Vücut uzunlukları ortalama 18 cm’dir. Ortalama ömürleri 5 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Bakım, beslenme, stres gibi cevre şartlarına göre kuşun yaşama süresi de değişmektedir. İyi bakıldığında 12-15 yaşına kadar yaşayabilirler.

Açık yeşil Muhabbet kuşu fiyatı 20 – 50 TL arasında değişmektedir.

Açık yeşil muhabbet kuşları en doğal muhabbet kuşları olduğundan en kolay konuşan muhabbet kuşlarından bir tanesidir. Özellikle kısa kelimeleri ve içerisinde tekrar hecesi olan kelimeleri(cicim,babacım) kolaylıkla telaffuz edebilirler. Açık yeşil muhabbet kuşları bağışıklık sistemi en dayanaklı kuşlar olduğu ve kolay evcilleştirilebilir olduklarından tercih itibariyle birinci sırada yer alırlar.

Jumbo, Show, Şov (İngiliz-Hollanda) Muhabbet kuşu:

Jumbo muhabbet kuşuJumbo muhabbet kuşları genellikle İngiliz ya da Hollanda adı altında adlandırılır. Normal muhabbet kuşlarına çok benzerler fakat onlardan daha iridirler. Vücut uzunlukları ortalama 24 cm’dir. Normal muhabbet kuşlarına göre kafası daha iri, göğüs yani döş kısmı daha büyüktür. Tüyleri daha canlı, ibik diye tabir edilen kısımdaki tüyleri daha fazladır. Bir iki yaşındaki Jumbo, Show, Şov (İngiliz-Hollanda) muhabbet kuşlarının,özellikle tüm tüyleri çıktıktan sonra gözlerinin içeri gömüldüğü, gaganın üstünün tüylerle kaplandığı görülür.

Jumbo (İngiliz-Hollanda) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Jumbo muhabbet kuşlarının gagasının üzerindeki sert kısım(cere) soluk renkli, toz pembeye yakın renkte ise dişi, mavi ya da daha koyu(kahverengiye yakın) renkte ise erkektir. Tüyleri çok fazla olduğu için deri hastalıkları normal muhabbet kuşlarına oranla daha fazla görülür. Özellikle göz çevreleri ve gaga, tüylerle kaplı olduğundan bu bölgelerde bulunan alerji, parazit, mantarları görülmeyebilir. Bu hastalıkların hepsinin ilk belirtisi kaşıntıdır. Eğer Jumbo tipi muhabbet kuşunuzda iştahsızlık, kaşıntı ya da kabarıklık tarzında bir oluşum görürsenüz mutlaka veterinerinize danışın.

Albino(beyaz) Muhabbet kuşu:

lutino muhabbet kuşuAlbino muhabbet kuşları adlarından da anlaşılacağı gibi beyaz tüylü ve kırmızı gözlü muhabbet kuşlarıdır. Veteriner hekimler arasında tavşan kuş olarak da adlandırılırlar.

Albino(beyaz) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Ülkemizde albinoların %90’ı dişidir. Erkek albino muhabbet kuşları çok zor bulunur. Muhabbet kuşlarında cinsiyet tayini yapılırken cere kısmı “koyu renk ise erkek, açık renk ise dişi” olduğu düşünülür. Fakat Albino türü muhabbet kuşlarında bu tam tersidir. Gagasının üzerindeki burun kısmı pembe ve soluk renkte olan kuşlar erkektir. Albino muhabbet kuşlarına parlak ışık altında dikkatlice bakıldıgında kanat tüyleri mavi, açık mavi ve açık yeşil renkli görülebilir. Bu onların cezbedici özelliklerinden bir tanesidir fakat deri hastalıklarına karşı dayanıksızdırlar.

Lutino Muhabbet kuşu:

Lutino muhabbet kuşuLutino muhabbet kuşlarının gövde, maske ve kanat rengi saf sarı renklidir.
Lutino muhabbet kuşlarında siyahi tonlar yerini gümüşi renkte beyaz yanak beneklere, pembe ayaklara ve turuncu bir gagaya bırakmıştır.
Kuyruk tüyleri ise sarı ve beyaz renkli, gözleri ise kırmızı renklidir.

Lutino muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Erkek lutino muhabbet kuşunu dişisinden ayırırken cere rengine bakılır. Pembe ya da mor ise erkek, kahverengi ise dişidir.

Gri kanatlı gök mavisi Muhabbet kuşu:

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşuGri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları adlarından da anlaşılacağı gibi kanatları gri, döş(göğüs) bölgesi gök mavisi olan kuşlardır. Kafa üstünde yatay siyah çizgiler olabilir.

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları, albino ırka en yakın olan muhabbet kuşudur. Uzunlukları ortalama 18-19 cm’dir. Gagalarının üzerinde bulunan kısım (cere) açık veya soluk renkli ise dişi, mavi veya biraz daha koyu renkli ise erkektir. Uzun süre güneşe maruz kaldıklarında deri ve alerji problemleri görülebilir. Kolay evcilleştirilirler. Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu sahipleri kuşlarıyla ne kadar çok ilgilenirse konuşma oranları o derece artacaktır.

Gri Muhabbet kuşu:

Gri muhabbet kuşuGöğüs bölgesi genelde koyu gri renktedir. Kuyruğa doğru inildikçe açık griye döner. Hafif siyah çizgileri vardır. Boy uzunluğu ortalama 18 cm’dir. Ömürleri ortalama 7 yıldır. Gri muhabbet kuşları normal muhabbet kuşlarına göre daha yabani ve agresif olurlar. Bu yüzden eğitimleri biraz daha zordur.

Gri Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

 

Pakistan (Patagonya) Muhabbet kuşu:

pakistan muhabbet kuşuPakistan muhabbet kuşları normal bir muhabbet kuşundan çok daha küçüktür. Bir şerçe büyüklüğündedirler. Ülkemizde fazla yetiştirilmemektedir. Pet shop’larda bulunan pakistan muhabbet kuşları yurt dışından kaçak olarak getirilmektedir.

 

Çekoslavak(Çekoslovak) Muhabbet kuşu:

Çekoslavak muhabbet kuşuÇekoslavak muhabbet kuşlarının kanat ve kuyruk tüyleri çok uzundur. Vücutları ince yapılıdır. Uzunlukları normal bir muhabbet kuşundan çok daha fazladır. Uzun olmalarının yanında iridirler.

Çekoslavak(Çekoslovak) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Opal Dominant Benekli Muhabbet kuşu

Payetli açık yeşil Muhabbet kuşu

Resesif benekli mor Muhabbet kuşu

Tepeli opal kobatlı Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu türleri, ırkları, çeşitleri” üzerine 95 düşünce

 1. harun demir

  benim bir tane Açık yeşil Muhabbet kuşum,bir tane de Gri kanatlı gök mavisi Muhabbet kuşum var…mavi kuşum erkek fakat yeşil kuşumun cinsini çözemiyorum çünkü karışık biçimde..bunun için ne yapmalıyım..??

  Yanıtla
  1. Muhabbetkuşum58

   Gagalarından çözebilirsin dişiyse gagası pembe’dir erkekse gagası mavi renktır :)

   Yanıtla
   1. demet

    adminimize veya bilgisi olanlara bi sorum var.. :) yardımcı olursanız sevinirim .erkek iri fıstık yeşili bir çekoslavak muhabbet kuşum var. bide normal yerli fıstık yeşili dişi kuşum var damızlık olarak aldım . türleri farklı olduğu için çiftleşmeyebilirler mi acaba.. ümidimi kesmeli miyim ???????

    Yanıtla
  2. saane

   gaga renkleri mavi mor gibi ise erkek yeşil turuncu sarı gibi biraz daha açık tonlar ise kız olduğunu belirtir eve alışması için kavga amaçlı şeklinde gagasını yukarı kaldırarak çenesini sevebilirsiniz ve bir parmağınızı alçak seviyede tutunuz sonra diğer elinizle biraz daha yuıkarısına ve çok az ilerisine tutunuz kuş diğer parmağınıza giderse eve alıştığının belirtileridir

   Yanıtla
   1. demet

    adminimize veya bilgisi olanlara bi sorum var.. :) yardımcı olursanız sevinirim .erkek iri fıstık yeşili bir çekoslavak muhabbet kuşum var. bide normal yerli fıstık yeşili dişi kuşum var damızlık olarak aldım . türleri farklı olduğu için çiftleşmeyebilirler mi acaba.. ümidimi kesmeli miyim ???????

    Yanıtla
 2. sema

  benim lekesiz beyaz kırmızı gözlü dişi çekoslavak muhabbet kuşum var ama ele alıştıramadım ayrıca çiftleştirmek için aynı cins erkek arıyorum ama bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  Yanıtla
  1. Muhabbetkuşum586

   İnternet bakabilirsin erkek muhabbet kuşları yaz çıkar orda naapabilieceğini söyler ♥ ☻ ☺ ♦ • ◘ ○ ♣ ♠

   Yanıtla
  2. saane

   eve alışması için kapıları kapatıp eve salın uzun süre öyle kalsın etrafı iyice öğrensin elinize alıp sürekli sevin ele alıştığı zaman yemek yedirin fıstıkları çok severler fıstık parçalayıp verin alıştıktan sonra elinize değil kafanıza omzunuza koyun benim kuzenim yapıyor

   Yanıtla
  3. yusuf

   kardeş o senin dediğin cins albino galiba bak o dediğin cins ise onlar zayıf uzun kuyrukları çok uzundur bence kuşuna bidaha bakarsan iyi olur 😀

   Yanıtla
 3. eda

  ilaha ciftlestirmek icin ayni irk gerekmiyor farli renkde ciftlesince guzel renkler yeni kus rengi cikar bide benim erkek gri kanatli gok mavi ve lutino muhabbet kusum var ama lutino kusumun gagasi beyaz cozemedim?

  Yanıtla
 4. Eren

  Bendeki de gri kanatlı gök mavisine benziyor.Ama kanatları neredeyse beyaz sayılır ve sırt ve ön bölümünün bir kısmı haricindeki çoğu yeri beyaz.Bendeki tam olarak hangi tür?

  Yanıtla
 5. ***

  benim bir tane açık yeşil muhabbet kuşum var (erkek) çiftleştirmek için daha çok sarı renkli muhabbet kuşları arıyorum çünkü değişik renkli muhabbet kuşları çifteşince yavruları çok daha ilginç renkler olabiliyor

  Yanıtla
 6. hazal

  yaa ben muhabbet kuşu alıcam tek onu eğitip konuşturucamda hangi cins aliimm dişimi erkekmi hangisi daha çok konuşur eğitilir,

  Yanıtla
  1. saane

   hayııır denson kadınlar yani dişiler daha önce çünkü daha fazla söz dinlereler ve konuşturmak için özel yemler var alabilirsin

   Yanıtla
  2. alper

   Her zaman icin erkekler iyi konusur cunku disileri etkilemek icin oyle bi yetenekleri var sakin gidip disi alma cok ugrasirsin ama konusmaz

   Yanıtla
 7. Faruk

  Arkadaşlar bende albino var hemde erkek . bilirsiniz ki erkeği cok zor bulunur. türkiyede %90 dişidir.. Çifleştirmek ve satın almak isteyen olursa. facem burda önce mesaj atın sonra eklerim ben…

  Yanıtla
 8. Emre

  bnmki yavru daha 1aylık babam daha yeni dün aldı ama bugün sabah kafasında beyaz birkaç nokta çıktı çok korkuyorum birşey olur mu ?? Çok şirin ve daha yeni bilen var mı ?? :(

  Yanıtla
 9. ömer

  çok guzel ama benim iki tane muhabbet kuşum var kuluçkaya giriyor çıkìyor yani hiç durmuyor.sizce neden

  Yanıtla
 10. kerem

  damızlık 2 kuş satılır yılda ortalama 25 tane yumurta çıkarmaktadır dolusu ortalama 17-18 arasındadır türü erkegin yeşil ama askeri yeşil dişi ise mavi
  genlerinde lutino muhabbet kuşuda wardın çünki geçende çıktı yer istanbul fatih
  telefon vermek yasaktır. -Admin

  Yanıtla
 11. Oguz

  Arkadaşlar Bnim 1.5 Aylık Muhabbet Kuşum Var Evcilleştirmek İstiyorum Ama Cok Korkuyor Nasıl Alıştırıcam Lütfen Yardım Ederseniz Sevinirim

  Yanıtla
 12. tolga arslan

  beyler bende bi muhabbet kuşu var babamın arkadaşı kuş üretiyo üretimhanesi felan var o verdi de erkek dedi bi tanede dişi var verdiği kuş erkekmiş gagası aynı gri muhabbet kuşununkine benziyo arasıra koyu mor oluyo dişinin yanındayken kuş daha 1,5 aylık felan erkektir demi bu ?

  Yanıtla
 13. oguzkagan01@hotmail.com

  benim kuşum var biri kafası nın üstü sarı biraz biyerleri turkuaz ve diğer yerleri beyaz bitanede yeşil var beyaz kız erkek yeşil kız 1,5 yaşında erkek 2,5 yaşında bunlar kaç yaşında çifleşir yorum yaparsanız teşekür ederim

  Yanıtla
  1. SERVET ÇINAR

   Eğer çift olacaksa, normalde yaklaşık olarak dişi 10 aylık – erkek de 12 aylıkken çiftleşmeleri gerekirdi ve yavru yaparlardı. Çok büyük bir ihtimalle sizin kuşlarınız bundan sonra hiç eş olmaz ve yavru yapmaz, ilerde belki dişi yumurta yapabilir ama çiftleşme olmadan yumurtlamış olur ve çok büyük bir ihtimalle o yumurtalardan da yavru çıkmaz. Benim tavsiyem sizi dişi ya da erkekten birisini yeni birisiyle değiştirip birde onlar deneyin 2 ay içinde eş olmazsa oda olmayacak demektir, o zaman tekrar değişim yapıp yenisiyle denemeniz lazım, eş olması genellikle 2 aydan fazla sürmez, 2 ay içinde eş olmazsa ondan sonra bir daha olmaz. Benimde var, ben 1,5 yıldır sürekli yavru alıyorum, daha önce uzun yıllar çok değişik kuşlarda baktım, tecrübeme güvenebilirsiniz eminim, birde eş olması için renkleri ve cinsleri hiç önemli değil, yaşları da 1. derecede önem arz etmez (az önemlidir), çok yaşlanmış olmasın yeter…

   Yanıtla
 14. furkan

  ARKADAŞLAR BENİM KUSUM KAFA TARAFI SARI KUYRUK DA SARI KARINI OLAN TARAF YEİL KAÇ YASINDA OLDUNU NASIL ANLIYORUZ Bİ FİKRINIZ VARMI

  Yanıtla
  1. fıstık

   kafasındaki çizgilerden çizgiler göz tarafına kadar gelmişşe genç eğer dahaaa gerideyse olgun

   Yanıtla
 15. papaal

  Arkadaşlar benim kusum mavi rekte aralarında cirtlak mavide var sadece yanaginda ama burnununda üstü biraz beyaz altı ise mavi bunlar suriye kusuymus cinsiyeti nasıl bulunur

  Yanıtla
 16. setenay

  benim bir dişi kuşum var ama türünü anlayamadımm :(( bana yardımcı olurmusunuz???mavi-dişi-orta boyda kuyruğu var-mavi-ne çok büyük ne çok küçük-çok kabarık değil ….. :(( sizce türü neee

  Yanıtla
 17. Taha

  Benim bir tane muhabbet kusum var . satıcı bana hollanda diye sattı ama hiç hollandaya benzemio . burda yazana göre hiç benzemio

  Yanıtla
 18. sedacan

  benim eskilerden bir yesil muhabbet kusum vardi. onlar tabi yüksek manzaralari sevdikleri icin onu balkon masasina kafesiyle koymustum.ondan sonra tekrar mutfaga getirmistim.tezkgaha kafesi koydum.cok heycanli oldugu icin hemen kafesin kapisini actim.ama daha balkon kapisini kapatmamistim.o yüzden hemen sevincle uctu ve balkondan firlayip gitti.hemen kosup kapiyi kapatmak istedim ama gec kalmistim.annem ile ben aglaya aglaya bir olduk.kafesi balkona cikarip bakip durduk, eskilerden icinde nasil oynadigina. ama benim canim babam bana annemle ve bende üzülmeyelim diye bir yenisini aldi.ama bize en sirinlerinden aldi.digeri gibi adina citir verdik.daha bir yasina bile girmedi cok seker.:):):):)

  Yanıtla
 19. cemre güneş

  benim bir gökmavisi gri kanatım var bir de galiba lutino türünde iki kuşum var ama cinsleri anlaşılmıyor artı lutino olanın gözü kahverengi lutinoya girer mi?

  Yanıtla
 20. cemre güneş

  bi de gök mavisi gri kanat olan türü ama burnunun yarısı mavi yarısı açık mavi diğer kuşumun burnu da mavi
  cinsiyetleri nelerdir

  Yanıtla
 21. Simgesu

  Ya benim muhabbet kuşum var.40 günlük falan pakistanlı mı jumbo mu anlamadım biraz daha büyümesi mi gerekiyor?

  Yanıtla
 22. Simgesu

  Ya benimki çok sakin gagası bira kahverengiye ısınan bir renk ama 40 günlü kolumda uyuyor.

  Yanıtla
 23. Sıla Yağmur

  Kuşumun albino olduğunu öğrendim fakat gaggasının üstündeki yerin coğunluğu mor renkte yani cinsini cozemedim..

  Yanıtla
 24. X(

  Arkadaşlar siz mavi kuşla yeşil kuşu çifleştirince illaki mavi veya yeşil kuş çıkmıyor.muhbbet kuşlarıbrenkleri rastgele alıyormuş.pet shoptaki çalışan söylemişti ne kadar doğru bilmiyorum ama bilginize

  Yanıtla
 25. BuceBird

  benimde bir dişi kuşum var kanatları beyaz göğüs kısmı mavi çeresinin üstü (başı)sarı acaba türü ne yardımcı olabilirmisiniz

  Yanıtla
 26. Merhaba

  Benim kuşlar ikiside gagasi kahverengi ama gagalrinin üstündeki o şeyler biri kapalı mavi diğeri pembe gibi bişi

  Yanıtla
 27. ali

  Muhabbet kuşların da çözemediğim birşey var cere rengi mavi erkek diğeri kahve rengi bunları eş yapabilirmiyim birde cere rengi beyaz ağırlıklı küçük mavililer var bu kuş dişi mi erkek mi bazen diğer kuşlara kur yapıyor aynı cere renkli farklı kuşta dişi gibi kur yapıyor cinsiyet ayrımı yapacak tam uyumlu resimler konulursa siteye sevinirim

  Yanıtla
 28. meraklışeker

  benim kuşum sarı, arkasında kanatlarını kapattığında gözükmeyen koyu yeşil bi kısım var türünün ne olduğunu anlıyamıyorum yardım eder misiniz?

  Yanıtla
 29. isimsi iyi biri

  kuşlarımın 2 kez çifleştiklerini gördüm ama 2 ay oldu hala bir yumurta göremedim neden olabilir ?

  Yanıtla
  1. addmin

   erkek iri fıstık yeşili bir çekoslavak muhabbet kuşum vardı benimde aynı türden kuşum vardı bende senkinin bir değişik türü olan basık kafalı dişi kuşum vardı ilk başta çifleşmez diyedüşünmüşüdüm ama aldıktan bir süre sora çifleştiğini bilmiyordu bir gün baktım kafesten ınce zayıf bir ses geldiğni duydum ben de merak ettim dişiye bişeymi oldu diye çok endişenlendim ki okurkuyla yavruluğun yanınıa giittimbir süre yavrruluğu dinledim dedeim dişiye bişeyler oldu korkusuylayavrulu açmamla 5 tane yavru görmem biroldum ben ozaman çok sevinmiştim gözlerime inanmamıştı.
   :-)

   Yanıtla
 30. hasan demir

  Brnim bi acik yesil erkek bide albino var am albinonun erkek mi disimi oldugunu anlayamadim cere rengi acik pembr gibi…

  Yanıtla
 31. yusuf can

  benimkisi açık yeşile de benziyor çekoslovağa da benziyor hangisi nerden anlarım yardım edin

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir