Muhabbet kuşu kızıştırma

Muhabbet kuşlarını kızıştırmanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan en önemli olanı birbirine uygun muhabbet kuşu çiftini seçmektir.

Muhabbet kuşu çift seçimi:

muhabbet kuşu kızıştırmaDişi muhabbet kuşları yaklaşık olarak 1 yaşına geldiklerinde yavrulamaya hazır olurlar. Erkeklerde ise erişkinliğe ulaşma süresi daha kısadır. Yani 6, 7 aylık bir erkek muhabbet kuşu çiftleşmeye hazırdır.

Yavrudan yetişme muhabbet kuşları birbirlerini çok iyi tanıdıklarından çiftleşmeye en uygun çiftlerdir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de ergenliğe ulaşmayan muhabbet kuşlarını kızıştırmamak gerektiği gibi yaşlı yani 6 yaşını geçmiş muhabbet kuşlarını da çiftleştirmek doğru değildir. Ergen olmayan kuşlarda boş yumurta alma, yaşlılarda ise ölüm gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Uygun eşi seçtikten sonra yuvalığı kafesin içine yerleştirebilirsiniz.

Yuvalık ne zaman takılmalıdır?

Birbirine yaş ve davranış bakımından uygun gördüğünüz kuşlara en erken 9 aylıkken yuvalık takılmalıdır. Dişinin yuvalığı tanıması 2, 3 ayı bulacağından 1 yaşına geldiklerinde yavrulamaya başlarlar.

Muhabbet kuşunun yanına çiftleşmesi için bir eş almayı düşünüyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Eş olarak almayı düşündüğünüz kuşun 9 aylıktan büyük olmasına dikkat ediniz. Yavru kuşlar çiftleştirmek için kesinlikle uygun değildir.

Yeni alınan kuş ile evdeki kuşun yaşları uygun olsa dahi birbirine alışma konusunda sorunlar yaşayabilirler. Birbirleriyle kavga edebilirler. Bu durumda kuşlarınızı farklı kafeslere koyarak birbirinden ayırın ve bir müddet bekleyin. Hazır olduklarını düşündüğünüzde ikisini de salın ve gözlemleyin. Kavgalar devam ediyorsa tekrar ayırın ve bir süre daha ayrı kafeslerde tutun. Zamanı gelince birbirlerine alışacaklardır. Kuşları aynı kafese koyabilir ve yuvalıklarını takabilirsiniz.

Kızıştırma sürecini hızlandırmak için ne yapabilirim?

Muhabbet kuşlarının kızıştırma dönemini hızlandırmak amaçlı kuşlara nijer tohumu, bal ve keten tohumu verilebilir. Ayrıca muhabbet kuşu kızıştırıcı mamayı deneyebilirsiniz. Muhabbet kuşu kızıştırıcı mama tarifi için google’dan arama yapınız.

15 Yorum bulunuyor

  • Benim kuşlarım birbiyle çok iyi anlaşıyor ama benim dişi kuşumun gagası açık mavi ve beyaz bu dişimidir

  • ikibucuk yasinda bir erkek kusum vardi yanina bide iki yasinda es aldim 1 hafta olmadi ama disi kusum garip garip agzinin acip acip kapatio bi problem mi acaba

  • Benim 2 tane jumbo muahabbet kusum var. Erkek 9 disi 11 aylik ve 6 aydir beraberler. Ama ciftlesmediler erkek disiye yaklasiyor fakat disi yuz cermiyo gagalayip kovuyor bunlari 3 hafta ayirsam ciftlesir mi . kaldiklari yer biraz soguk fazla etkiler mi

  • Erkek muhabbet kuşum var 5 yaşında onun yavruları olsun diye 1 yaşında dişi aldım ama 5 yıldır yalnız yaşadığı için pek dişiye yaklaşmıyor korkuyor mu ? Anlayamadım ayrı kafeste oldukları halde dişiye yaklaşma çabasında değil. Alışma süreleri ne kadar sürer?

  • Benim bir erkek muhabbet kuşum vardı şu anda 6-7 aylık bide kuzenimin kuşu vardı oda dişi 6-7 aylık eskiden kavga ediyorlardı şimdi etmiyorlar erkek olan kur yapıor hatta ama dişi kur yapmıyor hareketsiz duruyor bunlar çiftleşir mi

Yorum yazmak ister misiniz?