Muhabbet kuşu için salma kafesler

Salmalar;

Muhabbet kuşları kafes dışında salma adı verilen büyük kafeslerde de beslenebilir ve üretilebilirler.

Salma nedir?

Salmalar, delikli kümes telleri ile çevrelenmiş, hem kapalı hem de açık yeri bulunabilen çeşitli tip ve büyüklükteki kuş besleme ve üretim amaçlı barınaklardır. Büyüklükleri yetiştiricinin isteği ve amacına göre değişebilir.

muhabbet kuşu salma kafes

Salmalarda muhabbet kuşu üretimi nasıl yapılır?

İstenilen renk ve türdeki muhabbet kuşlarından verimli yavrular üretilmek isteniliyorsa salmalar birbirinden ayrılmalı, yani her bir salmada bir çift muhabbet kuşu yetiştirilmelidir. Böylece muhabbet kuşlarının üremesi rahatça gözlenebilir, doğru ve yerinde yapılan müdahalelerle verimli yavrular üretilebilir.

Bunun yanında muhabbet kuşları hem üretim hem de uçuş alanları ortak olan salmalarda da yetiştirilebilirler. Bu tip salmalarda gözlem yapılması çok zor olduğu gibi kuşlar arasında yaralanmalar, yumurta kırılmaları ve yavru kayıpları gibi birçok sorunla karşılaşılabilir.

Yılların vermiş olduğu tecrübe ve deneyimler sonucu üretim ve uçuş alanları ayrı olan salmalarda yapılan muhabbet kuşu üretimi daha sağlıklı olmaktadır.

Salmaların yan yana durması çiftlerin, diğer eşleri görerek daha da istekli çiftleşmesi ve kuluçkaya yatmasını sağlar.

Muhabbet kuşları salmalara atıldıktan 15 gün sonra kesinlikle başka bir kuş salmaya konulmamalıdır. 

Salmalardaki dişi sayısı erkek sayısından biraz daha fazla olması daha sağlıklıdır. Bazen erkek muhabbet kuşları iki dişi muhabbet kuşuyla çiftleşebiliyor. Sayıların aynı olması durumunda eşsiz kalan erkek kuşlar diğer çiftleri rahatsız edebilir hatta yuvadan erken düşen yavrularla bile çiftleşmek isteyebilirler.

Yuvalıkların salmalara yerleştirilmesi;

Çiftleşmesi istenilen muhabbet kuşları salma kafeslere konulduktan sonra yuvalıkları yerleştirmek için 15 gün beklenmelidir. Ayrıca yuvaya giren dişi kuşun diğer yuvanın girişini görmemesi gerekir.

Salma yapımı;

Salmaları kendi inşa etmek isteyen üretici ve yetiştiriciler, tel, direk, ahşap ve beton malzemeleri hazır olarak bulabilir ve resimlerdeki gibi salmalar yapabilir.

muhabbet kuşu salma kafes

 

 

9 Yorum bulunuyor

Yorum yazmak ister misiniz?