Muhabbet kuşu hastalıkları

Muhabbet kuşları zaman zaman hasta olabilir. İyi bir sahip olarak bunu görebilmek çok önemlidir.

1. Ağzından ağır ağır nefes nefes alması, solunumla ilgili problemi olduğunu gösterir.

2. Muhabbet kuşunuz nefes alırken ıslık sesi çıkarıyorsa yine solunumla ilgili bir problemi vardır. En doğru yol bir veterinere danışmaktır.

2. Muhabbet kuşunuz hiç yemek yemiyor ve sulu dışkı yapıyorsa, mide problemi olduğunu gösterir.

3. Eğer kuşunuzun burnu nemliyse veya normalden daha fazla hapşırıp, aksırıyorsa soğuk algınlığına yakalanmış olabilir.

4. Muhabbet kuşlarının hareketleri rutin hareketlerdir. Eğer her zamankinden farklı bir yerde duruyorlarsa(örneğin kafes tabanında), bu hasta olduğuna işaret olabilir.

5. İyi bir sahip sürekli kuşunu izler ve her şeyin yolunda olup olmadığından emin olmaya çalışır.

İpuçları ve uyarılar:

– Muhabbet kuşnuzun sağlıklı beslendiğinden emin olun. Yeminin yanında, dal darı, mürekkep balığı kemiği, sebze ve meyveler vermeyi unutmayın.

– Muhabbet kuşunuz eskiden izin verirken aniden kendisiyle oynanılmasına izin vermiyorsa, hasta olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir.

– Muhabbet kuşunuz hasta gibi hareket ediyorsa, diğer kuşlardan ayrılarak karantina altına alınmalıdır.

– Kuşunuzun hasta olduğunu düşünüyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bir veteriner hekime gösterin.

– Hiç bir zaman bir veterinerin tavsiyesini almaktan kaçınmayın.

3 Comments

  • Merhaba benim bir çift muhabbet kusum varda ben onlari gecen sene sldim erkek kusum hiç ucamiyor kanat cirpamiyor pir pir diye ses bile çıkmıyor o denli yani acil ya bu beni cok üzüyor sma cok iyi hemen elr geliyor anlayışlı egittim kenfidini dişi ucuyor ama erkek pesinden uçmaya çalışıyor 1 metre donra yere cakiliyor acil bekliyotum cevap size zahmet simdiden tskrler

  • Bi aydır evliyim ve kuşum annemde duruyodu yaklaşık altı senedir beraberdik bir beş altı gün önce kendi evime getirdim ama iki üç gün yalnız kaldı evde kimse yoktu iki üç gündür evdeyim ama hiç bi tepki vermiyor bana aşık bir kuştu şiişşt diye seslenmem yetiyordu kafesine sığmıyorum ama bana ve eşime hiç tepki vermiyo çok çok az yem yiyor ve çok çok az su içiyo ne ötüyor nede konuşuyo aynısının önünde türlerini karartıp başını kanadına saklayıp uyuyo sürekli kafesin kapısı açık olmasına ragmen dışarı çıkmıyo neyi olduğunu anlayamıyorum daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım ne yapacağımı bilmiyorum çok üzülüyorum ve korkuyorum yardım edermisin lütfenn yavrum eski hareketli zamanlarına geri dönmesini istiyorum ? ?

Leave a Comment