Muhabbet kuşu ele alıştırma yöntemleri

El eğitimine geçmeden önce, muhabbet kuşu eğitimi öncesindeki adımları tamamlamış olmanız gerekiyor. Resme tıklayarak önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

RESİM
Muhabbet kuşunuzla aranızda bir bağ kurmak istiyorsanız, buna el eğitimi vererek başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek muhabbet kuşunuzun parmağınıza çıkmasını, elinizde, omzunuzda, kafanızda durmasını sağlayabilirsiniz.

1. Güvenini kazanın. Muhabbet kuşunuz sizin varlığınıza alıştıktan sonra kafesin kapısını yavaşça açın. Elinizi yine yavaş bir şekilde kafesin içine sokun. Kafesin tabanına koyun ve hareket ettirmeden öylece bekleyin.

Kuşunuz korkup, kanat çırparak kafesin içinde çılgınca uçuşabilir. Sakin bir ses tonuyla muhabbet kuşunuzla konuşarak onu rahatlatmaya çalışın. Bu işlemi 10’ar dakikadan günde 3 kez tekrarlayın.

Bir kaç gün sonra kuşunuz, elinizin kafesin içinde olmasının korkulacak bir şey olmadığını anlayacaktır.

2. Elinizi muhabbet kuşunuza doğru yaklaştırın. Hergün biraz daha yaklaşın ve sonunda ayaklarına dokunun. Sadece ayağanı çekip sizden birazcık uzaklaşıyorsa bu iyiye işaret! Fakat kafesin içinde ordan oraya uçuyorsa sizden korktuğu anlamına gelir ve başa dönerek birinci adımdan tekrar başlamalısınız.

3. Avcunuza yem veya dal darı koyarak elinizden yemesini sağlayın. Sabırlı olun. Kuşunuz yemeye karar verene kadar elinizi kuşun önünde tutarak bekleyin.
Eğer yemezse elinizi yavaşça kafesten çıkarın. Acıkmasını bekleyin ve daha sonra tekrar deneyin.

4. Muhabbet kuşunuzu rahatça elininize çıkıp yem yemeye alıştırdıktan sonra işaret parmağınızı bir tünek gibi yapın. Kuşun göğsüne doğru baskıyı hafifçe arttırarak ittirin ve kuşun parmağınıza çıkmasını sağlayın.

Muhabbet kuşunuz artık elinizde! Parmağınızı hareket ettirmeyin. Eğer kuşunuz tedirgin görünüyorsa, kendisi uçmaya karar vermeden siz onu tüneğe geri bırakın. Bu işlemi günde 3 kere tekrarlayın.

Elinize çıkarken ona “çık” diyin. Eğer bu kelimeyi her seferinde söylerseniz, kuşunuz da ezberleyip her parmağınıza çıkışında “çık” diyecektir. Bu hareketinin ardından hemen onu sevdiği bir yiyecekle(dal darı) ödüllendirin.

Muhabbet kuşunuzun parmağınıza çıkma eğitimi uzun sürebilir. 10 denemenizin 9unda parmağınıza çıkıyorsa bu işlemi başarıyla tamamlamışsınız demektir. Bu aynı zamanda size güvendiğini gösterir.

5. Muhabbet kuşunuz parmağınızın üzerindeyken elinizi kafesin içinde hareket ettirin. Kuşu tüneğe bırakıp tekrar alın. Sonra başka bir tüneğe bırakın. Bir tünekten diğer tüneğe taşıyın.

Bu işlemleri uygularken muhabbet kuşunuzla konuşmayı unutmayın. Elinize çıkarken “çık” komutunu, inerken “in” komutunu verin. Söylediğiniz kelimeler doğrultusunda hareket etmesi ancak bol tekrarla olur.

Evet! Muhabbet kuşunuz parmağa çıkma eğitimini tamamladı.

6. Kuş elinizdeyken kafesten dışarı çıkarmaya çalışın. Eğer uçuyor ve kafesin içinde kalmak istiyorsa, zorlamayın. Bir süre bekleyin ve daha sonra tekrar deneyin.

7. Muhabbet kuşunuzun elinizde, omuzunuzda, kafanızda oturmasına izin verin. Odanın içinde gezinin. Bunlar aranızdaki bağı daha güçlendirecektir.

İpuçları ve uyarılar:

– Ani hareketlerden ve yüksek sesle konuşmaktan kaçının.

– Hafif çalan bir müzik kuşunuzun sakinleşmesine yardımcı olur.

– Muhabbet kuşunuza aynı anda birden fazla şey öğretmemeye çalışmayın.

– Kedi, köpek ve küçük çocukları kuşunuzdan uzak tutun.

– Eğitim boyunca sabırlı olun. Bir adımı tamamlamadan bir sonrakine geçmeyin.

– Yavru muhabbet kuşlarının eğitilmesi yetişkinlere göre daha kolaydır.

– Aynı anda birden fazla muhabbet kuşunu eğitmek zordur. Bu yüzden eğitim sırasında kuşlarınızı farklı kafeslere koyun.

– Muhabbet kuşunuza sakin ve nazik bir ses tonuyla konuşun. Söylediklerinizi anlamasa da ses tonunuzdan arkadaşça davrandığınızı anlayacaktır.

– Kafesten dışarı çıkarmadan önce kapı ve pencerelerin kapalı ve kuşunuzun sakin olduğundan emin olun.

– Kuşunuz elinizi ısırırsa asla geri çekmeyin. Hiçbir şey olmamış, acımamış gibi davranın. Böylelikle ısırma alışkanlığından vazgeçecektir.

– Muhabbet kuşunuzu yakalamak için karanlık bir ortam yaratın. Yavaşça kuşunuza doğru yaklaşın ve üzerine ince bir tülbent fırlatın. Nazikçe kavrayın ve kafesine koyun.

– Muhabbet kuşunuzun kanatlarını asla kesmeyin, kırpmayın ya da kısaltmayın. Uçamayan bir kuşun daha kolay eğitileceğini düşünmeyin. Tam tersine uçamadığı için strese girer ve eğitimi reddeder.

– Muhabbet kuşunuzu asla avcunuzun içine almaya çalışmayın. Sinirli ve hırçın olmasına sebep olur.

15 Yorum bulunuyor

 • bende 2 tane kuş var şimdilik erkek olanı eğitmek istiyorum eğitim tamamlana kadarmı ayrı durmaları lazım yoksa eğitim yaparken ayırıpmı eğitmem lazım

 • Bendede var bir tane ama çok korkuyor salıyorum ucuyor fazla bi yere çarpmıyor ama ele gelmiyor acill yardım ! (10gündür bende)

  • Arkadasm onu pek salma gunde 1 2 defa flan odaha kucuk belli benmki de 1 aylik ilk günlerinde beyin kanamasi gecircekti nerdeyse camlara ucuyodu surekli buyuyene kadar bekle ama ilgilenmeyi unutma tabiiki:) 😉

 • Merhabalar bende biraz önce bir muhabbet kuşu edindim. Çekoslovak 45 günlük erkek bir yavru. Alırken petshoptaki kafese iki kere elimi uzattim yaklaşık 15 yavrudan her iki kafese elimi sokusumdada bu yavru parmagima geldi onun için bu yavruyu aldım. Eve geldiğimde de kafesine girmemek için direndi zor da olsa masaya birakabildim. Önce ucmayi bilmediğinden elimden inmiyor sandım fakat masada dururken iki tur atıp perdeye kondu elimi uzattigimda da hiç kaçmadan teslim oldu. Kafesine koydum yarım saat sonra elimi uzattigimda her yerini sevdirdi. Sormak istediğim acaba kuş hastami yoksa çok mu evcil? Görüntüsünde en ufak bi kusur yok çok sağlıklı gorunuyor sadece bu kadar sakin olmasını anlamadım

   • benim 2 kuşum var 1 ay yarımdır bendeler tahminime göre 5-7 aylıklar
    1.çokmu büyükler
    2.benden çok korkmuyorlar kafesteyken elime gelmeden önce duvara konup elime geliyor ama kafesten çıkardığımda hemen kaçıyorlar, biri daha sevecen biraz çalıçdıkca elime geliyor yeşili ise kaçıyor sarısı elimde olduğunda korkuyor ama geliyor ne zamana alışırlar
    3.kafesteyken elime geliyorlar ama sarısı elimi ısıra biliyor ne yapa bilirim
    4.bi gaga taşı aldım nasıl sahte olup olmadığını anlaya bilirim
    5.dal darıyı pet şopdan bula bilirmiyim
    6.lütfen cevap yazın lütfen lütfen lütfen
    7.ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 • benim de ıkı buçuk aylık bir kuşum var elime iyice alıştı ama son birkaç gündür benden kaçıyor sürekli hep de ilgilenirim ama bu sıralar hep kaçıyor

 • tesekurler benim kusum sadece kafesin icinde elime geliyor ama kisa bir sure sonra disardada gelecektir umarim kusu mu alali 2 ay oldu kusumu bende karanlik bir ortamda tutuyorum.

  HERSEY ICIN TESEKURRLER

 • benimki çıldırıyor bunu okumadan önce yapmayın dediğiniz herşeyi yaptım.iyileştimr imkanım var mı

 • Benim muhabbet kuslarimi tam alistirmaya calisirken benden korkup o bebek dogurmalari icin alinmis kutunun icine giriyorlar

 • Merhabalar bende 2 kuş var 1 yıl önce almıştım birini hep benimle oynuyo beni çok seviyom 4-5 gün önce sarı bir kız kuş aldım. Dediklerinizi yapıyorum ama hala benden korkuyor. Daha ne yapabilirim? Çok nadiren yanımıza konuyor sonra kaçıyor….

 • Benim kusum kafe elimi sokar sokmaz elime cikio ama kafesden cikarinca hemen benden kacmaya baslio lutfen cozum

Yorum yazmak ister misiniz?