Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur ?

Muhabbet kuşu konuşturma

Muhabbet kuşları, duydukları sesleri ve etrafında olan biten her hareketi taklit etme yeteneğine sahiptir. Ancak bu özellik erkeklerde daha belirgindir. Dişi muhabbet kuşları bir düzine kelime ezberleyebilirken, erkeklerde ise bu sayı 100’ün üzerindedir.

Konuşmasını istediğiniz muhabbet kuşunun ilk şartının erkek olması gerektiğini belirttikten sonra gelelim diğer önemli kriterlere.

Muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktıktan yaklaşık 1 ay sonra yeme düşerler. Yani kendi başlarına yem yiyebilecek büyüklüğe erişirler. Bu yaşta alınan bir muhabbet kuşu eğitime olumlu cevap verecektir.

Yavru erkek muhabbet kuşunuzu aldıktan sonra kafesini konumlandıracağınız yerin pencere ve camlardan uzak olmasına dikkat edin. Diğer kuşların sesini duyması size olan ilgisini azaltacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi kafeste başka bir dişi kuş veya ayna kesinlikle bulunmamalıdır. 

Kuşunuzun kafesinin yerini de belirledikten sonra yaklaşık bir hafta bulunduğu yeni ortama alışması için ona zaman tanıyın. Kuşunuzu konuşturma eğitimine başlamadan önce size alışması, güvenmesi ve ele gelmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşunun evcilleştirilmesi hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzun söylemesini istediğiniz kelimenin tek veya iki heceden fazla olmaması ezberlemesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca içinde p,ç,t,k,ş harfleri olan kelimeleri çok daha rahat telaffuz edebilmektedirler.

Kuşunuzun dinlenmeye çekildiği loş bir ışığın aydınlattığı akşam vakitlerinde kafese yaklaşarak ürkütmeden sessizce kelimeyi tekrarlayın. Bir veya iki kelimeyle başlayıp birkaç gün sonra öğrenebileceği daha uzun cümleleri tekrar etmeye başlayın. Bütün eğitim boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli konu sabır ve ilgidir. Unutmayınız ki kuşunuzla ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar hızlı konuşmaya başlayacaktır.

Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur ?” üzerine 58 düşünce

 1. kuşumu alalı 4 gun oldu kuşumu bu kısa gunde elıme gelmesıne ve elımden yem yemesıne alıştırdım onu konuşturmak istiyorum kelimeleri ona nasıl tekrar etmek gerekiyor hızlı hızlı tekrarmı yoksa cici kuş diyip 3-4 sanıye bekledıkten sonra tekrar cici kuş mu demelıyım birde sureklı aynı kelımemı tekrar etmeylıyım yoksa aynı anda farklı farklı kelımelerde soylemem gerekır mı cevaplarınızı beklıyorum.

  • ilk önce onu yakalamak yerine parmağına çıkmasına çalış sonra söylemek istediğin kelimeyi tekrarlamaya başla (bu kelimeler işe başladığın zaman en fazla 2 ve ya 3 heceli olmalı ilk kelimelerini söyledikten sonra normal kelimelere geçebilirsin).Kelimeleri Hızlı Söylememelisin yavaş yavaş örneğin; cici kuş tatlı kuş…

  • Maşallah nasıl başardınız işin sırrı nedir acaba, ve aldığınızda kuşunuz kaç günlüktü.benim ilk kuşum kaçıp gitti,bende bir hafta önce yeni bir kuş aldım.tahminen 45 günlük falan.Kafesin kapağını açar açmaz hemen dışarı çıkmak istiyor dolayısı ile beni pek takmıyor.Dışarı çıkınca da yerlerde geziyor kafesine girmiyor.Sadece akşamları karanlık düştükten sonra kafesine elimi uzatıp okşayabiliyorum ama gündüzleri buna izin vermiyor.Dışarı çıkma isteği çok fazla ve dışarda elimize alışması çok zor görünüyor.Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olurasanız çok sevinirim.Tşk

   • evet kaldırsan iyi olur. çünkü kendisinin kadar güzel bir kuş olduğunu görürse bir daha konuşmaz bende oldu ama hemen çıkarırsan 4,5 gün konuşmaz… erkek mi kız mı erkekse 1,2 ay konuşur

    • slm arkadaşlar tam tersi ben aynayı koyduk tan son ra konuşmaya başladı aynanın karşısına gecip ken di ken dine konu şuyor bana da karşılık veriyor ben aynanın üstüne folyo çektim yaklaşık 1hafta dır zornan konuşuyor geri aynanın üstünü açsam mı acaba arkadaşlar ya cevap bekliyorum

 2. Ben Kuşumu YeNİ Aldım 1 aylık kuşumu kafese koydum kyalı 2 gun oluyo içinde duruyo fazla yanına yaklşmıyorum ürkmesin diye kuşumu kendime nasıl lıştırabilirim güvenini kazanınrım elime nasıl alışştırrrıMM CEVAPPP BEKLİYORUMM

  • Önce karanlıkta kuşunu eline al hafif sıkmadan tut kafasını hafifçe okşa . sonra 1-2 gün onu rahat bırak ama ara sıra yanına gidip onunla kısık sesle konuş .birkaç gün sonra da ışık varken eline al korktuğundan dolayı ısırabilir. Ama sakın eldiven veya başka birşeyle alma yoksa eline alışmaz . eline aldığında ısırsa bile ısrarla kafasını okşa .o hemen senin eline alışır. benim kuşum ele böyle alıştı.şu anda parmağımızı uzattığımızda elimize geliyor .

    • benim kuşumda henüz bana alışmadı dediğiniz yöntemi denesek kuşu iyice ürkütmüş olabilirmiyiz acaba.Ben bir defa karanlıkta elime alıp kafasını okşadım elimi ısırıyor,çok sıkmıyorum ama yinede rahatsız oluyor.Elime alışmasını çok istiyorum bu yöntemi tekrar tekrar yapmak gerekirmi,ısırıp sonra pes edermi.Ayrıca dışarı çıkmayı çok istiyor çıkarınca da kafesine girmiyor,karanlıkta tutup kafesine koyuyorum,son üç dört gündür dışarı salmıyorum ama elimi kafesin içine sokunca hemen aralardan çıkmak istiyor.Bu konularda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum lütfen tşk.

  • 1 aylık kuş insandan fazla kaçmaz elini yavaşca kafese sok ani hareketler yapma hafif sesle konuşarak gagasının üstüne ve boynunun altını sevmeye çalış eğer kaçarsa fazla üsteleme biraz elin kafesin içinde kalsın o eline alışacaktır. ama 3 defa 1 aylık yavru aldım elden falan kaçmazlar hatta avucumun içinde uyutuyodum.yada benim ilk kuş aldığım işemi dndü 40 günlük dedi 5 aylık kuş verdi bana petşopcu.

   • Özellikle Aşkım, Cici Kuş, Şeker ve Annişim kelimelerini çok çabuk algılarlar. Sizinle haşır neşir olabilmesi için eğer müzik aletiniz varsa çok gürültü yapmadan çalmaya başlayın. Bu ses çok hoşlarına gidiyor. Konuşturabilmek için en önemli unsur sabırdır. 1-2 denemeden sonra konuşamıyor diye elinizden kovmayın. Sabırlı olun. Eğer konuştuklarınız onu etkiliyorsa, susup sizi dinleyecektir. Bu şekilde eğitebilirsiniz.

 3. benim bir kuşum var 3 gün oldu alalı eve alıştı ama konuşmuo hergün tekrar ediyorum diyeceği lafı ama söylemiyo her sabah her akşam evde geziyor kuşum akşamları ışığı kapatıyorum yalnız kalıyo ne yapmam lazım sorularıma cevap istiyorum

 4. benim kuşum var adı paşa alalı 2 hafta kadar bişey oluyo şarkı sesi duyduğunda ötüyo elime kendi çıkıyo bide yanında bağıran kişiye daha fazla bağırıyo akşamları salıyorum uçuyo falan ama konuşmuyo konuşması için ne kadar süre gerekir ?

 5. Arkadaşlar ben biraz döktürücem şimdi sabırla okuyan bütün arkadaşlarıma en başından teşekkürlerimi sunuyorum :) ben 1.5 ay önce yavru bi kuş aldım 1 aylıktı suan anlayacagınız tam 2.5 aylık.. İlk aldığımda değiştiricektim öyle sessiz öyle hasta gibi duruyordu ki ddm bu kuşta bi sıkıntı var beyin yok galiba :D ama şmdi öyle memnunum ki birazdan detaylara incem :) benim sizden tek bi isteğim var kuşumu nasıl konusturacagıma dair FİKİRLERİNİZ :) bnm için çok çok önemli.. İlk aldıgımda kafesinden dısarı adım bile atmıyordu gün boyu içerde sessiz sakin tek bi duruşta öylece aksama kadar bekliyordu. övünmek gbi olmasın ama bir iki kuş eğitmişliğim vardı şmdi bunuda canavar ettm :D ilk 10 gün çok sıkıldım kuştan hiç ötmedi bile ama ben sabırla sıkılsamda devam ettim belki eğitirim umuduyla ve konusmaması dısında hiç bi problem yok. Adı PAŞA cinsiyeti erkek artık acaip ötüyor bildiğiniz gece gündüz şakıyor susmak bilmiyor ve çağırdıgım zaman elime her zaman geliyor. top oynamayı ögrettm o bana pas atıyor ben ona atıyorum böylece küçük bir FUTBOL turnuvası yapıyıorz arada :D kafesinden her dısarı cıkardıgımda artık omzuma geliyor kulağımla saçımla oynuyor sürekli benden ilgi bekliyor. yemeklerimizi beraber yiyoruz ne yersem direk dalıyor tabagıma corbanın içine bile atlayacak engel olmasam.. :) banyo yapmıyordu banyo yapmaya basladı kanatlarını acıp yıkıyor suyun içinde kafasının altını degdirip degdirip silkeleniyor. Eğitimde hiç bi sıkıntı olmadı istedigim kıvama geldi arkadas gbi olduk ama tek üzüldüğüm nokta konusmaması :( ben mi acele ediyorum bilmiyorum ama yardımlarınız bekliyorum değerli dostlarım :( cicikuş babacık aşkım paşa gibi kelimeleri cok söylüyorum hergun söylüyorum ama tık yok. bi sürü konusan kus gördüm cok hevesleniyorum ben bi türlü konusturamadım. tam olarak ne yapmam gerekiyor bilenleriniz veya tecrübeli olanlarınz varsa bir iki satır yazarsa cok memnun kalırım şmdiden teşekkürler.. :) hee bu arada 2 kelimeye bile razıyım yetrki konussun şu paşa :)

  • benim kuşum konuşmuyu başladı bile benimkininde adı paşa şitt moruk ve cici diyo 01/05/2013 tarihinde tam 3 aylık oldu konuşturması biraz sabır istiyo bıkmadan onunla konuş daha çok sabah vakitlerinde kelime öğreniyorlar benimki öyle alıştı umarım paşan konuşurr :)

  • Kendinize nasıl alıştırdınız,hangi yöntemleri kullandınız çok merak ediyorum,bu konuda banada yardımcı olursanız sevinirim.Benim kuş iki hafta oldu alalı daha tık yok benmi becerksizim yoksa kuşmu inat anlamadım.Tek bildiği şey var aşırı dışarı çıkma isteği var.çıkınca da kafesine girmiyor,en çabuk elime ve kendime nasıl alıştırırım,elimi uzatınca elime gelsin,sesimi duyunca bana gelsin beni tanısın istiyorum,bunu nasıl başarırım yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen tşk.

 6. Hadi ya maşallah bnmkinde daha tık yıok yazıyı yazalı 1 ay geçmiş baktm şmdi :D 3.5 ay faaln oldu heralde bizimkininde sabahları bişiler ögretcem artk tskkr ederm :) uğur korkacak bişi yok ki tırnaklarından falan mı huylanıosun acaba önce sen ısınmaya calıs kuşa çünkü oynaman falan lazm sürekli alışması için elinde yem yedirebilirsin mesela. yada ufak bi top al yumusak böle pofuduk bişi futbola alıstır bizimki messi gbi şut cekior :D

 7. ya benimkide pek konuşmuyo ona cicikuş cicikuş diyorum sadece cik cik diyo okadar yanına gelip kulağına fısıldıyorum erkek 1.5 aylık napabilirim bana yardım edin bu ara çok güzel top oynuyo

 8. Merhaba benim kuşum daha 2 aylık ele falan alışkın ama çevremizde çok kuş var ve onların seslerini duyunca ötmeye başlıyo konuşması için kuş sesi duymaması gerek diyorlar bu bi sorun olur mu ? sizin yazdıklarınızı uyguluyorum kendi kendine bişeyler soylemeye calısıyo ama anlasılmıyo bu konusacagı anlamına mı gelir yoksa normal bişey mi ?

 9. benim kuşum benden nefret etti nerdeyse 1 aydır bende hala elime gelmiyor..konuşturmayı çok istiyorum.acaba bütün gün odada yalnız bırakıp akşamları loş odada mı sevip konuşmalıyım onunla bütün gün yanyanayız acaba o yüzden mi alışmıyor cevap yazarsanız memnun olurum

 10. ben kafesin içinde elimden yem yedirmeye başladım önce sonrada kafesin kapağını açıp elimle tutarak dışarı çıkarttım ve bıraktım odanın içinde gezdi gezdi ve sonunda perdeye kondu son 1.5 haftadır salıyorum her akşam şimdi televizyonun üstüne konuyor önceden kafesteyken ciyak ciyak bağırır öterdi salmaya başladığımdan beri ötmüyor nasıl konuşturabilirim kendime alıştırabilirim bilmiyorum şuan ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edinn!!!

 11. Benim kuşum 2-3 aydır benimle ona aşkım kelimesini öğretmeye çalışıyorum benim elimden omzumdan inmiyo beni çok seviyo bende onu çok seviyorum şu aralar aşkım kelimesini söyler gibi ötüyo umarım yakında konuşur onunla çok fazla ilgileniyorum

 12. valla arkadaşlar herkesin derdi aynıymış..bende var bir tane doğum günümde aldı çocuklarım bana..1 yıl oldu..ilk geldiği günden beri alıştı bana elime koluma kafama konmaya…neredeyse kahvaltıyı beraber yapıyoruz.ben bağlama çaldığım zamanlar onunda bağırıp çağırdığını..ben durunca onunda durduğunu farkettim.TİZ seslere zaafı var …uzatmayalım..5 ay önce strese girmiş..kanatlarını kuyruğunu yoldu sürekli.şimdi hiç kanadı kuyruğu yok..ne yaptıysam hangi veterinere sorduysam ”stress dedi” bıraktım kendi haline..baya oyuncu..ama uçamıyor..çok ilgsini çekiyor bağlama çalmam..bir gün tam bağlama çalacakken..CİC KUŞ CİCİKUŞ..KUŞ KUŞ CİCİ CİCİ demezmi:) sevinçten havalara uçtum..yani aniden konuşmaya başladı.tavsiyem..yanında bir müzik aleti çalın(tiz)seslerle..herkese selamlar.

 13. Benim Kuşumda Alalı 2 Hafta Oldu Parmagıma Omuzuma Alıstırdım Kuşu Evde Salıyorum Uçup Eşyalara Degil Omuzuma Elime Yada Parmagıma Konuyor GÜnde 20-30 Dk CiciKuş Diyorum Daha Sonuc Vermedi Kendi Kendine Müzik Dinleyince Acayip Sesler Çıkarıp Öpücük Atıyor Kuştan Anlayan Biri Benim Yorumuma Cevap Versin Kuşumun Videosunuda Atabilirim…

 14. Benim kuşum da Sıtkı kendisi evcil fakat konuşmuyor hep kelimeler söylüyorum kasınıyo bazen bakıyor bazen de ötüyor onu çok seveyorum konuşması için önerilerinizi bekliyorum…

 15. Merhaba öncelikle söyleyeyim yoruma cevap gelmiş mi diye sürekli takipteyim.

  Benim kuşum, Cafer. Erkek. 5 aylıkken aldım. Başlarda elimize gelmiyordu, daha sonra saldık ve eşyaların üstündeyken yavaşça elimizi göğsüne doğru uzatarak almaya çalıştık. İlk kez gelince sevindik, daha sonra hep gelmeye başladı. Kafesi aşağıda duruyordu ve kafese kesinlikle geri girmiyordu. Sonra okuduğum bir bilgi üzerine kafesi yukarı koydum, acıktıkça girmeye başladı. Omuza falan da geliyor. Her neyse, aşağıya konmuyor, mesela bir masanın üstüne konmuyor, koyunca da uçuyor. Hep kenarlı yerlere konuyor. Bilgisayarın üstü, televizyonun üstüne falan yani. Böyle yerlerde neden durmuyor? Benimle yemek yiyecek kadar nasıl alıştırabilirim?

 16. arkadaşlar benim kuşumu alırken erkek diyerek aldık. ama günler geçtikçe burnu pembeleşti ilk zamanlarda çok canım sıkıldı. ama artık böyle daha güzel oldu diyorum .tek sorunumuz konuşmuyor. konuşmaya çalışıyor ama konuşamıyor. artık ümidi kestim yanına bir erkek almayı düşünüyorum. sizde kuşunuzu konuşturamıyorsanız bence sizde kuşunuzun yanına bir eş alın.

 17. eskı kuşum yenı aldıgım kusu kabul etmıyor ona ilği ğöstermıyor ondan kaçıyor ve uzaklastırıyor kendınden.yenı aldıgım erkek daha çok kucuk önce kafeslerını ayrı tuttum erkek bana alışşın diye.sonra eskı kusum bunu istemedıgını farkedınce ıkısını aynı kafese koydum kendılerıne alıssın diye.bi arkadasa danıstım eger istemezse onu öldurur dedı bende tekrar kafesını ayırdım.ikiside birbirini ğörmuyor yenı aldıgım kus salonda digeride balkonda tutuyorum.eskı kusum yenı aldıgım kusu neden kabul etmıyor acaba.teşekkurler bilğileriniz için

 18. Benimde kuşun var çapkın adında alali bugün 3 gün oldu yerinde durmuyo hep hareket etmek istiyo dışarı çıkmak istiyo elimizi kafesin içine koyduğumuz zaman ısırıyor yani ne yapmam lazim cevaplarinizi bekliyorumm lutfennn… :-(

 19. benim kuşumun adı böğürtlen türü gri kanatlı gökyüzü mavisi kuşu
  eğer siz konuşurken dinliyor ve sizden sonra sesler çıkarıyorsa konuşacak demektir. benim kuşum ilk başta ben konuştuktan sonra ince bir sesle tekrar etmeye çalışırdı artık konuşuyor.ve o bir dişi
  kuşlar seslere çok duyarlıdır . kuşunuzun öğrenmemesini istediğiniz kelime varsa yanında söylemeyin

 20. benim 2 tane muhabbet kuşum var ve yanında dişi olanda var , o yüzden konuşurmu ? birde çifleştikten sonra dişi olan yumurtasını yiyor , yememesini sağlaya bilir miyizzz… :’( :’( :’(

 21. Arkadaşlar benim 2 tane kuşum var biri erkek dgri dışı alalı 3 hafta oldu hiç elime faln gelmiyo konuşmuyor nasıl elime alistrp konusturucam yardimci olursaniz sevinirim

 22. bizim bir kusumuz vardi adi kamildi askim cici kus yapma yapma dedim diye kelimeler soyluyordu konuskandi hatta onla kavga bile ediyorduk kanatlarini suratima carpiyordu Malesef öldu ablam yeni kus almis erkek adi suleyman kustan ses cikmiyor elimizede gelmiyor köpek gibi isiriyor nasil kendime alistirabilirim :-)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>