Muhabbet kuşu bilezik nedir? Ne işe yarar? Nasıl takılmalıdır?

Muhabbet kuşlarında bilezik numaralarına bakarak kuşun yaşını, üreticinin bağlı olduğu derneği ve yıl içerisinde yetiştirdiği yavru sayısını (örneğin 015) öğrenebiliriz. Daha ayrıntılı incelemek gerekirse;

TKF – 12 – 493 – 35S – 015

TKF – Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’nun kısaltmasıdır.

12 – 2012 yılında üretilmiş olduğunu göstermektedir.

493 – Üreticinin dernek üye numarasıdır.

35S – Üreticinin bağlı olduğu derneğin kodudur.

015 – Üreticinin 2012 yılında bileziklendirdiği 15. kuş anlamına gelir.

muhabbet kuşu bilezik

Bileziklerin rengi her sene değişmektedir. Böylece rakamlara bakmadan kuşun hangi yıl üretildiğini anlayabiliriz. Örneğin 2010 yılında sarı renkli bilezik kullanılırken, 2011 yılında mor bilezikler kullanılmıştır.

Muhabbet kuşuna bilezik nasıl takılır? (Resimli – Videolu anlatım)

muhabbet kuşu bilezik resimliMuhabbet kuşlarına bilezik sağ ayağa takılır.

Birinci ve ikinci resimde olduğu gibi önce yavru kuşun ön üç ayak parmağı bilezikten geçirilir.

Bilezik üçüncü konuma geldikten sonra bilezik biraz daha ittirilir ve arka parmak geriye doğru kıvrılır. Arka parmağın da geçmesiyle bilezik kuşun ayağına takılmış olur.

Muhabbet kuşuna bilezik ne zaman takılır?

Muhabbet kuşu yavrularına 7. ve 10. günler arasında bilezik takılabilir.

muhabbet kuşu bilezik resimli anlatım

 

7 Yorum bulunuyor

 • Sonra o bilezik hayvan için eziyet olur nasıl insanlarsınız siz yaa sizide bilezikleselerdi doğunca ne çektiklerini anlardınız Allah ınızdan bulun günah günah

  • Sen nasıl bir zihniyettesin ben anlamıyorum !
   Sen bu kuşların ülkeye kaçak geldiği yollardan kaç bin kuşun telef olduğu açlıktan hastalıktan gemilerde tırlarda öldüğünün farkındamısın ?
   Bilezik demek kuşun damarlı olduğu anlamına gelir.
   Bilezik nam yapmış bir satıcının kodu gibidir.

   örn ilerde kuşu alırsın kimden aldın derler ? sarı çizmeli kırmalı mehmet ağa.

   fakat bilindik biri oldumu zaten camianın içindeysen neyin ne olduğunu anlarsın.
   Boş boş konuşup yorum yapma kafanıda yorma bu konulara. Sana kimlik verilip kütüğüne işleniyorsa adın soyadın cismin ana adın baba adın bileizkte kuşun ve üreticinin scr sidir. yazıkmış lafa bak üretici ata sanki kızgın demirmi basıyor altı üstü bileizk takıyor. Zararlı olsa fedarasyon izin verirmi ? hayvan hakları koruma dernekleri bu işe karşı çıkmazmı ? Böyle senin gibi yorum yazanları okudukca ben sinirleniyorum ya. cahil olmayın biraz ileri zeka ile düşünün. Zararlı olsa üreticiler takmaz zaten. takarkende inceliyeceksin hayvana zararı varmı yokmu diye.

  • Yoksa siz allahın gunah demedigine günah haram demedigine haramını diyosunuz siz ALLAH adına nekadar çok yalan söylüyorsunuz.

  • Ben de çok acıyorum, onların vücutlarına takılmasına karşıyım, hakikaten kuşların herbirine ayrıı ayrı değer veriyorlarsa, ayrı ayrı onların vücutlarına asılmayan, takılmayan kimlik kartları çıkartsınlar, hangi kimlik kartı hangi kuşun olduğunu takip etmek zor geldiğinden, sıkıntıya gelemedikleri için, onların vücuduna yüklüyorlar.

Yorum yazmak ister misiniz?