Muhabbet kuşlarına nasıl banyo yaptırılır ?

Muhabbet kuşunuzun sağlıklı olması için beslenmesine ve temizliğine özen göstermelisiniz. Elden yem yemeye, su içmeye alışık olan muhabbet kuşlarına banyo alışkanlığı kazandırmak diğerlerine nazaran daha kolaydır. Her muhabbet kuşunun hoşlandığı farklı bir yıkanma şekli vardır. Aşağıdaki yöntemleri uygularken kuşlarınızı izleyerek hangisinden hoşlandığını görebilirsiniz:

Muhabbet kuşu banyolukMuhabbet kuşunuza daha önce banyo yaptırmadıysanız ve ilk yıkama girişiminizde korkarak kaçacağını düşünüyorsanız, hemen en yakınınızdaki bir pet shop‘a gidip resimdeki gibi bir muhabbet kuşu banyoluğu temin edin.

Banyoluğun içine koyacağınız suyun ılık olmasına ve su seviyesinin kuşunuz oturduğunda boyun seviyesini geçmemesine dikkat edin. Ayrıca suyun içine koyacağınız marul, oyuncak tarzı nesneler muhabbet kuşunuzun dikkatini çekebilir.

Muhabbet kuşunuzu musluktan akan hafif ve ılık suyun altında yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu suyla musluğun arasındaki mesafenin fazla olmamasıdır. Yüksekten akan su muhabbet kuşunuza zarar verebilir. Aşağıdaki video’da şaşkın adlı muhabbet kuşunun musluk altında yıkanmaktan ne kadar zevk aldığını görebilirsiniz.

http://youtu.be/qySSuPgL-jM

Yağmurlama yöntemi ile de kuşunuza banyo yaptırabilirsiniz. Kafesin plastik olan alt kısmını çıkartıp, demir bölümünü kuş içinde olacak şekilde banyoya götürün. Duş başlığını yavaşça kafesin bir kısmını kapsayacak şekilde tutun. Akan suyun ılık ve sanki yağmur çiseliyormuş gibi olmasına dikkat edin. Kısa bir süre sonra kuşunuzun suyun altına girdiğini göreceksiniz.

Bir diğer yöntem ise spreyleme yöntemidir. Çiçeklerin yapraklarını sulamak için kullandığınız spreyler yardımıyla kuşlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi uygularken kuşunuzu ürkütmemeye, uzun mesafeden püskürtmeye dikkat ediniz.

Kuşunuzu yıkadıktan sonra kesinlikle havlu, peçete gibi nesnelerle kurutmaya çalışmayınız. Yanına koyacağınız küçük bir gece lambasıyla ortam sıcaklığını arttırarak kuşunuzun kendi kendini kurutmasını sağlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarına nasıl banyo yaptırılır ?” üzerine 6 düşünce

  1. muhammed durmaz

   yanında fazla gürültü yapmaman geliyo alıştırmak için onun yanında çok hafif hareketle ryapman gerekir onun sana zarar vermiyeceni anladıgı zaman zaten direk eline atlar ısırma şeklide senle oynamaya çalıştını belirtir

   Yanıtla
  2. dilara

   Bence sen onunla cok ilgilenmiyosun.eger ilgileniyorsanda yanlis yontem kullaniyorsundur.mesela benim kusum var bir bucuk yasinda bana bes gunde alisti ama ben gunde iki sagat konusuyodum onunla dusuk bir ses tonu ile konusmaya ozen goster ve eline alisana kadarda kafesinden cikarma insallah yardimci olmusumdur

   Yanıtla
 1. muhsin

  ben yeni aldım kuşum 2 aylık olucak ama birkere alışmadan kaçtı nasıl oyun oynıyıcağımıda bilmiyorum şimdi benden çok korkuyo :(((

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>