Muhabbet kuşu türleri, ırkları, çeşitleri

Muhabbet kuşu türleri, ırkları, çeşitleri nelerdir? Hakkında bilgiler. Özellikleri nelerdir? Farkları nelerdir? Nasıl meydana gelir? Kaç yıl yaşar? Konuşur mu? Fiyatı.

Açık yeşil Muhabbet kuşu:

Açık yeşil muhabbet kuşuAçık yeşil muhabbet kuşları isminden de anlaşılacağı gibi genelde açık yeşil renkli olur. Hiç mutasyona uğramamış doğal kuşlardır. Vücut uzunlukları ortalama 18 cm’dir. Ortalama ömürleri 5 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Bakım, beslenme, stres gibi cevre şartlarına göre kuşun yaşama süresi de değişmektedir. İyi bakıldığında 12-15 yaşına kadar yaşayabilirler.

Açık yeşil Muhabbet kuşu fiyatı 20 – 50 TL arasında değişmektedir.

Açık yeşil muhabbet kuşları en doğal muhabbet kuşları olduğundan en kolay konuşan muhabbet kuşlarından bir tanesidir. Özellikle kısa kelimeleri ve içerisinde tekrar hecesi olan kelimeleri(cicim,babacım) kolaylıkla telaffuz edebilirler. Açık yeşil muhabbet kuşları bağışıklık sistemi en dayanaklı kuşlar olduğu ve kolay evcilleştirilebilir olduklarından tercih itibariyle birinci sırada yer alırlar.

Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır?  Cinsiyet anlama, Cinsiyet tayini, Cinsiyet ayrımı, Cinsiyet belirleme, Cinsiyet öğrenme.

Muhabbet kuşlarında cinsiyet tayini yapılırken cere rengine (gagasının üzerindeki etli kısıma) bakılır. Koyu ise erkek, açık renk ise dişidir. Albino ve lutino muhabbet kuşlarında bu durum tam tersidir.

Jumbo, Show, Şov (İngiliz-Hollanda) Muhabbet kuşu:

Jumbo muhabbet kuşuJumbo muhabbet kuşları genellikle İngiliz ya da Hollanda adı altında adlandırılır. Normal muhabbet kuşlarına çok benzerler fakat onlardan daha iridirler. Vücut uzunlukları ortalama 24 cm’dir. Normal muhabbet kuşlarına göre kafası daha iri, göğüs yani döş kısmı daha büyüktür. Tüyleri daha canlı, ibik diye tabir edilen kısımdaki tüyleri daha fazladır. Bir iki yaşındaki Jumbo, Show, Şov (İngiliz-Hollanda) muhabbet kuşlarının,özellikle tüm tüyleri çıktıktan sonra gözlerinin içeri gömüldüğü, gaganın üstünün tüylerle kaplandığı görülür.

Jumbo (İngiliz-Hollanda) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Jumbo muhabbet kuşlarının gagasının üzerindeki sert kısım(cere) soluk renkli, toz pembeye yakın renkte ise dişi, mavi ya da daha koyu(kahverengiye yakın) renkte ise erkektir. Tüyleri çok fazla olduğu için deri hastalıkları normal muhabbet kuşlarına oranla daha fazla görülür. Özellikle göz çevreleri ve gaga, tüylerle kaplı olduğundan bu bölgelerde bulunan alerji, parazit, mantarları görülmeyebilir. Bu hastalıkların hepsinin ilk belirtisi kaşıntıdır. Eğer Jumbo tipi muhabbet kuşunuzda iştahsızlık, kaşıntı ya da kabarıklık tarzında bir oluşum görürsenüz mutlaka veterinerinize danışın.

Albino(beyaz) Muhabbet kuşu:

lutino muhabbet kuşuAlbino muhabbet kuşları adlarından da anlaşılacağı gibi beyaz tüylü ve kırmızı gözlü muhabbet kuşlarıdır. Veteriner hekimler arasında tavşan kuş olarak da adlandırılırlar.

Albino(beyaz) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Ülkemizde albinoların %90’ı dişidir. Erkek albino muhabbet kuşları çok zor bulunur. Muhabbet kuşlarında cinsiyet tayini yapılırken cere kısmı “koyu renk ise erkek, açık renk ise dişi” olduğu düşünülür. Fakat Albino türü muhabbet kuşlarında bu tam tersidir. Gagasının üzerindeki burun kısmı pembe ve soluk renkte olan kuşlar erkektir. Albino muhabbet kuşlarına parlak ışık altında dikkatlice bakıldıgında kanat tüyleri mavi, açık mavi ve açık yeşil renkli görülebilir. Bu onların cezbedici özelliklerinden bir tanesidir fakat deri hastalıklarına karşı dayanıksızdırlar.

Lutino Muhabbet kuşu:

Lutino muhabbet kuşuLutino muhabbet kuşlarının gövde, maske ve kanat rengi saf sarı renklidir.
Lutino muhabbet kuşlarında siyahi tonlar yerini gümüşi renkte beyaz yanak beneklere, pembe ayaklara ve turuncu bir gagaya bırakmıştır.
Kuyruk tüyleri ise sarı ve beyaz renkli, gözleri ise kırmızı renklidir.

Lutino Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Erkek lutino muhabbet kuşunu dişisinden ayırırken cere rengine bakılır. Pembe ya da mor ise erkek, kahverengi ise dişidir.

Gri kanatlı gök mavisi Muhabbet kuşu:

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşuGri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları adlarından da anlaşılacağı gibi kanatları gri, döş(göğüs) bölgesi gök mavisi olan kuşlardır. Kafa üstünde yatay siyah çizgiler olabilir.

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları, albino ırka en yakın olan muhabbet kuşudur. Uzunlukları ortalama 18-19 cm’dir. Gagalarının üzerinde bulunan kısım(cere) açık veya soluk renkli ise dişi, mavi veya biraz daha koyu renkli ise erkektir. Uzun süre güneşe maruz kaldıklarında deri ve alerji problemleri görülebilir. Kolay evcilleştirilirler. Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu sahipleri kuşlarıyla ne kadar çok ilgilenirse konuşma oranları o derece artacaktır.

Gri Muhabbet kuşu:

Gri muhabbet kuşuGöğüs bölgesi genelde koyu gri renktedir. Kuyruğa doğru inildikçe açık griye döner. Hafif siyah çizgileri vardır. Boy uzunluğu ortalama 18 cm’dir. Ömürleri ortalama 7 yıldır. Gri muhabbet kuşları normal muhabbet kuşlarına göre daha yabani ve agresif olurlar. Bu yüzden eğitimleri biraz daha zordur.

Gri Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

 

Pakistan (Patagonya) Muhabbet kuşu:

pakistan muhabbet kuşuPakistan muhabbet kuşları normal bir muhabbet kuşundan çok daha küçüktür. Bir şerçe büyüklüğündedirler. Ülkemizde fazla yetiştirilmemektedir. Pet shop’larda bulunan pakistan muhabbet kuşları yurt dışından kaçak olarak getirilmektedir.

 

Çekoslavak(Çekoslovak) Muhabbet kuşu:

Çekoslavak muhabbet kuşuÇekoslavak muhabbet kuşlarının kanat ve kuyruk tüyleri çok uzundur. Vücutları ince yapılıdır. Uzunlukları normal bir muhabbet kuşundan çok daha fazladır. Uzun olmalarının yanında iridirler.

Çekoslavak(Çekoslovak) Muhabbet kuşu fiyatı 75 – 150 TL arasında değişmektedir.

Opal Dominant Benekli Muhabbet kuşu

Payetli açık yeşil Muhabbet kuşu

Resesif benekli mor Muhabbet kuşu

Tepeli opal kobatlı Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu türleri, ırkları, çeşitleri” üzerine 76 düşünce

 1. benim bir tane Açık yeşil Muhabbet kuşum,bir tane de Gri kanatlı gök mavisi Muhabbet kuşum var…mavi kuşum erkek fakat yeşil kuşumun cinsini çözemiyorum çünkü karışık biçimde..bunun için ne yapmalıyım..??

 2. benim lekesiz beyaz kırmızı gözlü dişi çekoslavak muhabbet kuşum var ama ele alıştıramadım ayrıca çiftleştirmek için aynı cins erkek arıyorum ama bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  • eve alışması için kapıları kapatıp eve salın uzun süre öyle kalsın etrafı iyice öğrensin elinize alıp sürekli sevin ele alıştığı zaman yemek yedirin fıstıkları çok severler fıstık parçalayıp verin alıştıktan sonra elinize değil kafanıza omzunuza koyun benim kuzenim yapıyor

 3. ilaha ciftlestirmek icin ayni irk gerekmiyor farli renkde ciftlesince guzel renkler yeni kus rengi cikar bide benim erkek gri kanatli gok mavi ve lutino muhabbet kusum var ama lutino kusumun gagasi beyaz cozemedim?

 4. Bendeki de gri kanatlı gök mavisine benziyor.Ama kanatları neredeyse beyaz sayılır ve sırt ve ön bölümünün bir kısmı haricindeki çoğu yeri beyaz.Bendeki tam olarak hangi tür?

 5. benim bir tane açık yeşil muhabbet kuşum var (erkek) çiftleştirmek için daha çok sarı renkli muhabbet kuşları arıyorum çünkü değişik renkli muhabbet kuşları çifteşince yavruları çok daha ilginç renkler olabiliyor

 6. Arkadaşlar bende albino var hemde erkek . bilirsiniz ki erkeği cok zor bulunur. türkiyede %90 dişidir.. Çifleştirmek ve satın almak isteyen olursa. facem burda önce mesaj atın sonra eklerim ben…

 7. bnmki yavru daha 1aylık babam daha yeni dün aldı ama bugün sabah kafasında beyaz birkaç nokta çıktı çok korkuyorum birşey olur mu ?? Çok şirin ve daha yeni bilen var mı ?? :(

 8. damızlık 2 kuş satılır yılda ortalama 25 tane yumurta çıkarmaktadır dolusu ortalama 17-18 arasındadır türü erkegin yeşil ama askeri yeşil dişi ise mavi
  genlerinde lutino muhabbet kuşuda wardın çünki geçende çıktı yer istanbul fatih
  telefon vermek yasaktır. -Admin

 9. beyler bende bi muhabbet kuşu var babamın arkadaşı kuş üretiyo üretimhanesi felan var o verdi de erkek dedi bi tanede dişi var verdiği kuş erkekmiş gagası aynı gri muhabbet kuşununkine benziyo arasıra koyu mor oluyo dişinin yanındayken kuş daha 1,5 aylık felan erkektir demi bu ?

 10. benim kuşum var biri kafası nın üstü sarı biraz biyerleri turkuaz ve diğer yerleri beyaz bitanede yeşil var beyaz kız erkek yeşil kız 1,5 yaşında erkek 2,5 yaşında bunlar kaç yaşında çifleşir yorum yaparsanız teşekür ederim

  • Eğer çift olacaksa, normalde yaklaşık olarak dişi 10 aylık – erkek de 12 aylıkken çiftleşmeleri gerekirdi ve yavru yaparlardı. Çok büyük bir ihtimalle sizin kuşlarınız bundan sonra hiç eş olmaz ve yavru yapmaz, ilerde belki dişi yumurta yapabilir ama çiftleşme olmadan yumurtlamış olur ve çok büyük bir ihtimalle o yumurtalardan da yavru çıkmaz. Benim tavsiyem sizi dişi ya da erkekten birisini yeni birisiyle değiştirip birde onlar deneyin 2 ay içinde eş olmazsa oda olmayacak demektir, o zaman tekrar değişim yapıp yenisiyle denemeniz lazım, eş olması genellikle 2 aydan fazla sürmez, 2 ay içinde eş olmazsa ondan sonra bir daha olmaz. Benimde var, ben 1,5 yıldır sürekli yavru alıyorum, daha önce uzun yıllar çok değişik kuşlarda baktım, tecrübeme güvenebilirsiniz eminim, birde eş olması için renkleri ve cinsleri hiç önemli değil, yaşları da 1. derecede önem arz etmez (az önemlidir), çok yaşlanmış olmasın yeter…

 11. Arkadaşlar benim kusum mavi rekte aralarında cirtlak mavide var sadece yanaginda ama burnununda üstü biraz beyaz altı ise mavi bunlar suriye kusuymus cinsiyeti nasıl bulunur

 12. benim bir dişi kuşum var ama türünü anlayamadımm :(( bana yardımcı olurmusunuz???mavi-dişi-orta boyda kuyruğu var-mavi-ne çok büyük ne çok küçük-çok kabarık değil ….. :(( sizce türü neee

 13. benim eskilerden bir yesil muhabbet kusum vardi. onlar tabi yüksek manzaralari sevdikleri icin onu balkon masasina kafesiyle koymustum.ondan sonra tekrar mutfaga getirmistim.tezkgaha kafesi koydum.cok heycanli oldugu icin hemen kafesin kapisini actim.ama daha balkon kapisini kapatmamistim.o yüzden hemen sevincle uctu ve balkondan firlayip gitti.hemen kosup kapiyi kapatmak istedim ama gec kalmistim.annem ile ben aglaya aglaya bir olduk.kafesi balkona cikarip bakip durduk, eskilerden icinde nasil oynadigina. ama benim canim babam bana annemle ve bende üzülmeyelim diye bir yenisini aldi.ama bize en sirinlerinden aldi.digeri gibi adina citir verdik.daha bir yasina bile girmedi cok seker.:):):):)

 14. benim bir gökmavisi gri kanatım var bir de galiba lutino türünde iki kuşum var ama cinsleri anlaşılmıyor artı lutino olanın gözü kahverengi lutinoya girer mi?

 15. Arkadaşlar siz mavi kuşla yeşil kuşu çifleştirince illaki mavi veya yeşil kuş çıkmıyor.muhbbet kuşlarıbrenkleri rastgele alıyormuş.pet shoptaki çalışan söylemişti ne kadar doğru bilmiyorum ama bilginize

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>