Eve geleli tam 19 gun oldu fakat hala çok ürkek. Ne yapmalıyım?

Muhabbet kuşum eve geleli tam 19 gün oldu fakat hala çok ürkek. Odama götürdüğümde çıkartıyorum. Parmağıma geliyor fakat oturma odasında avizenin üzerinde oluyor. Mubişlerin korkusunu yenmesi için 25 gün geçirmeleri lazımmış evde. Bu doğru mudur?

Muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kuşun daha yavruyken alınmasıdır. Yeme düştükten sonra pet shop’lara gelen muhabbet kuşları burada uzun süre kalmaları sonucunda yıpranır, agresifleşir ve ürkekleşirler.

Daha geniş bilgi için Muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler ve Muhabbet kuşu evcilleştirilmesi hakkındaki yazılara göz atın.

4 Yorum bulunuyor

    • Kafese elini cook yavaş bi şekilde yaklastir uzaklastir elini kafesin içine sok ve çok nazik bi şekilde elini ona tanıt.

  • Arkadaşlar önce ben tek erkek bir muhabbet kuşu aldım.bana çok alışmıştı parmağıma geliyor ve hatta konuşuyordu ıslık çalınca banyo yapıyodu vs. ama ben fazla ilgilenemiyorum diye bir yuvalık ve dişi kuş aldım kuşum yine eskisi gibiydi fakat sadece birkere kuşu avcuuma alıp zorla ilacını sürdükten sonra artık hep benden korkuyor ben elimi kafese soktuğumda hemen yuvalığa kaçıyorlar ve delice bağırıyorlar.. kuşumun eskisi gibi olması için ne yapmalıyım bu arada diğer kuşu vermem..satmam yani..napcam ben…lütfen yardım..

  • Iyi gunler bir sorum olacak
    yaklasik 9 aylik bir muhabbet kusum var, erkek. kafesine, bana, odaya alisti , kusla dogrudan bir sorunum yok, parmakla oynuyor , omzuma geliyo vs. yalniz kus genel olarak cok urkek, benim elimden degil ama baska seslerden ve hareketlerden asiri sekilde korkuyo, alisik olmadigi bir ses veya gurultu oldugunda hemen saklanma ihtiyaci hissediyor ve bu cok sik cok basit seyler icin bile gecerli. onun bu kadar urkek olmamasi icin ne yapabilirim?

Yorum yazmak ister misiniz?