Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşunuzu eğitmek mi istiyorsunuz? Aşağıdaki adımları takip ederek makaleyi dikkatlice okuyun ve muhabbet kuşları nasıl eğitilir öğrenin.

PART 1: EĞİTİM ÖNCESİ

1. Eğer muhabbet kuşunuzu yeni aldıysanız, eğitime başlamadan önce 1 hafta bekleyin. Bu süreyi kuşunuzun yeni ortamına(evine) alışması için vermeniz gerekiyor.

2. Kuşunuzun kafesini oturma odasında, televizyondan, pencereden, kapıdan uzak, kendinize(koltuğunuza) yakın bir yerde konumlandırın. Böylece kuşunuz ev halkına alışacak ve sıkılmayacaktır.

3. Muhabbet kuşunuzun yaşamsal faliyetlerini yerine getirebilmesi için uygun ortamı sağlayın. Onu sessiz, karanlık bir odaya koymayın. Eğer odanız güneş görüyor ve onunla ilgileniyorsanız, muhabbet kuşunuz kendini rahat hissedecektir.

4. Yemini ve suyunu her gün değiştirin. Yiyeceklerine dokunmasa bile günlük olarak değiştirilmelidir. Yeni alınan bir muhabbet kuşu 1, 2 gün yem yemeyi reddedecektir. Zorlamanıza veya endişelenmenize gerek yok. Acıktığı zaman yemeye başlayacaktır.

5. Eğitime başlamadan önce kuşunuzu ödülleriyle tanıştırın. Kuşunuz ödülü gördüğünde ve kokladığında onu heyecanlandıran güzel bir şeyin var olduğunu bilmesi gerekir.

Muhabbet kuşunuzu eğitim sırasında yapması gerekenler için cesaretlendirin. Yaptıktan sonra ise sevdiği yiyeceklerle(ikramlar) ödüllendirmeyi unutmayın.

Dal darı, bu yiyeceklerin başında gelir. Her muhabbet kuşu dal darıya bayılır. Petshop ve internetten satın alabilirsiniz. Paket fiyatı 5-10 lira arasında değişmektedir.

Bu süre içerisinde kuşunuz hem yeni evine, hem de yüzünüze alışacaktır. Kuşunuz sizin varlığınıza alışık olmalı. Bunu hergün suyunu ve yemini değiştirerek sağlayabilirsiniz. Kafesinin yanına oturup konuşabildiğiniz kadar konuşmalı ve birlikte zaman geçirmelisiniz. Size, sesinize, hareketlerinize, her şeyinize alışacaktır.

Muhabbet kuşu eğitimi

 

PART 2: EĞİTİM

1. Muhabbet kuşunuzun sizi daha iyi tanımasını sağlayın. Muhabbet kuşunuzun etrafında zaman geçirin, onunla konuşun ve sizi görmesini sağlayın.

Ne hakkında konuşacağınızı bilmiyor musunuz?
Sesli bir şekilde ona kitap okuyun. Gününüzün nasıl geçtiğini, gelecek planlarınızı anlatın. Sırlarınızı paylaşın vs. Konuşurken kibar ve sakin bir ses tonu kullanın.

2. Hergün kuşunuzun yanında zaman geçirin. Yanında durmanıza alışmasını sağlayın. Kafesinin yanında oturun. İlk zamanlar hareketsiz durup size dik dik bakabilir. Bir süre sonra alışacaktır. Sürekli onu izlemek yerine bir kitap alıp, okuyun. Bir kaç gün böyle devam edin. Çok geçmeden kuşunuz sizin varlığınıza alışacaktır.

Muhabbet kuşu eğitim konuları:

Muhabbet kuşu el eğitimi ve muhabbet kuşu konuşturma eğitimi hakkındaki makalelerimi okumayı unutmayın.

Muhabbet kuşu eğitimi” üzerine 21 düşünce

 1. arif

  peki kuşlarımız yavruysa ama tabi biraz büyükse yani 4.5 aylık felansa nası eyitcen herşeye kaçıyolar

  Yanıtla
 2. zerda günay

  arkadaşlar benim kuşum 11 aydır bende ama ne konuşuyor ne aileme alışıyor sadece bana alışmış ve kaç aylık olduğunu bilmiyorum ailemden hediye geldiği için onlarda sormamış nasıl anlarım kaç aylık olduğunu

  Yanıtla
 3. Aydin

  salam .. men azeriyem.. yeni saxliyiram .. kushumun biri yemek yemir hastalanib men ne ede bilerem.. bu siteye gore teshekur edirem..

  Yanıtla
 4. Nesli

  beyaz çikolata yermi ve kusla pek ilgilenemiyorum ama geldigimde ilgileniyorum ama kafesin yanına herhangi biri yaklastıgında panik yapıyor. arada bi zorlada olsa elime alıp seviyorum biraz durgunlasıyor sevmeyi bırakınca gagalıyo 2 hafta oldu alalı ilk bi hafta kafesini açmadım ama bu hafta hep açıktı bazen çıkmıyo bazen çııkıyo napabilirim ?

  Yanıtla
 5. asd asd

  ablamın kuşlarını yeğen doğduğu için aldım. içlerinden dişi olanı sonradan alındı ve inanılmaz ürkek. olay tamamiyle sizin sabrınıza bakıyor. ilk zamanlar hiç ellemedim kuşu, sonra elimle yem vermeye başladım, ilk zaman yaklaşık 3 dakika hareketsiz bekledim ilk yemi alması için, yine birkaç gün böyle yaptıktan sonra elime koyup bekledim. çok korkutmuşlar pet shopta ilk elimi uzatınca deli gibi kaçıyordu. şuanda elime gelmiyor ancak eskisi kadar korkmuyor bazen sevmeme izin veriyor. hala korkuyor ancak eskisi kadar değil. 1 ay oldu alalı ve tahminimce 5-6 ay sonra elime gelmeye başlar.

  Yanıtla
 6. SÜLEYMAN

  ABİ BENDE BİR KUŞ VA TIRNAKLARI KAPLAN TIRNAĞI GİBİ NASIL EĞİTCEM ELİMİ GAGALIYO İNTERNETTEN KUŞ SESİ AÇIYOM HEMEN DİNLİYO ÖTÜYO

  Yanıtla
 7. Batu Alıcı

  Benim kuşum 20 günlük henüz bütün tüyleri çıkmadığı için (kanalının altına baktım) uçamıyor ve kafesiteki salıncağa çırmak için Tırmanır ama bazen ta en alta düşüyor acaba kşa bir zarar gelir mi

  Yanıtla
 8. Bir dost

  Benim kuşumun yemi bittiğinde elimi uzatmıştm elimden yemek yedi ama onu hala eğitemedim hala elime konmuyor

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>