Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşunuzu eğitmek mi istiyorsunuz? Aşağıdaki adımları takip ederek makaleyi dikkatlice okuyun ve muhabbet kuşları nasıl eğitilir öğrenin.

Muhabbet kuşları nasıl eğitilir?

PART 1: EĞİTİM ÖNCESİ

1. Eğer muhabbet kuşunuzu yeni aldıysanız, eğitime başlamadan önce 1 hafta bekleyin. Bu süreyi kuşunuzun yeni ortamına(evine) alışması için vermeniz gerekiyor.

2. Kuşunuzun kafesini oturma odasında, televizyondan, pencereden, kapıdan uzak, kendinize(koltuğunuza) yakın bir yerde konumlandırın. Böylece kuşunuz ev halkına alışacak ve sıkılmayacaktır.

3. Muhabbet kuşunuzun yaşamsal faliyetlerini yerine getirebilmesi için uygun ortamı sağlayın. Onu sessiz, karanlık bir odaya koymayın. Eğer odanız güneş görüyor ve onunla ilgileniyorsanız, muhabbet kuşunuz kendini rahat hissedecektir.

4. Yemini ve suyunu her gün değiştirin. Yiyeceklerine dokunmasa bile günlük olarak değiştirilmelidir. Yeni alınan bir muhabbet kuşu 1, 2 gün yem yemeyi reddedecektir. Zorlamanıza veya endişelenmenize gerek yok. Acıktığı zaman yemeye başlayacaktır.

5. Eğitime başlamadan önce kuşunuzu ödülleriyle tanıştırın. Kuşunuz ödülü gördüğünde ve kokladığında onu heyecanlandıran güzel bir şeyin var olduğunu bilmesi gerekir.

Muhabbet kuşunuzu eğitim sırasında yapması gerekenler için cesaretlendirin. Yaptıktan sonra ise sevdiği yiyeceklerle(ikramlar) ödüllendirmeyi unutmayın.

Dal darı, bu yiyeceklerin başında gelir. Her muhabbet kuşu dal darıya bayılır. Petshop ve internetten satın alabilirsiniz. Paket fiyatı 5-10 lira arasında değişmektedir.

Bu süre içerisinde kuşunuz hem yeni evine, hem de yüzünüze alışacaktır. Kuşunuz sizin varlığınıza alışık olmalı. Bunu hergün suyunu ve yemini değiştirerek sağlayabilirsiniz. Kafesinin yanına oturup konuşabildiğiniz kadar konuşmalı ve birlikte zaman geçirmelisiniz. Size, sesinize, hareketlerinize, her şeyinize alışacaktır.

muhabbet kuşu eğitimi

 

PART 2: EĞİTİM

1. Muhabbet kuşunuzun sizi daha iyi tanımasını sağlayın. Muhabbet kuşunuzun etrafında zaman geçirin, onunla konuşun ve sizi görmesini sağlayın.

Ne hakkında konuşacağınızı bilmiyor musunuz?
Sesli bir şekilde ona kitap okuyun. Gününüzün nasıl geçtiğini, gelecek planlarınızı anlatın. Sırlarınızı paylaşın vs. Konuşurken kibar ve sakin bir ses tonu kullanın.

2. Hergün kuşunuzun yanında zaman geçirin. Yanında durmanıza alışmasını sağlayın. Kafesinin yanında oturun. İlk zamanlar hareketsiz durup size dik dik bakabilir. Bir süre sonra alışacaktır. Sürekli onu izlemek yerine bir kitap alıp, okuyun. Bir kaç gün böyle devam edin. Çok geçmeden kuşunuz sizin varlığınıza alışacaktır.

Muhabbet kuşu eğitim konuları:

Muhabbet kuşu el eğitimi ve muhabbet kuşu konuşturma eğitimi hakkındaki makalelerimi okumayı unutmayın.

227 Yorum bulunuyor

 • peki kuşlarımız yavruysa ama tabi biraz büyükse yani 4.5 aylık felansa nası eyitcen herşeye kaçıyolar

  • Bende 4 aylık ken falan almıştım egitmesi zor değil elime surekli aldim surekli o a ismini tekrarlayarak operek baska kelimeler ogrettim sizde oyle yapabilirsiniz

  • Evde kirlenirse temizlemenin kolay olduguna inandıgın bir odanın cam perde ve kapılarını kapat bu odada 1veya 2 kişi olsun bu kişiler bir yerde kitap okumak mobil oyun oynamak gibi seyler yapsın kusların kafesini acıp odada yarım saate yakın uçmasını sagla zaten yanına yaklasınca kendiliğinden kafese girer bunu haftada bir tekrarlarsan2 ay içinde kuş parmağina konmaya baslar

  • Ben kusum Robini 2 yaşında aldım ve 3 ay içinde evcilleştirdim. Evcilleştirmenin yaşla alakası yok. karakterleriyle ilgili bir şey bu

  • Benim kuşum Biricik dişi ve 1 aylık alalı 1 hafta oldu ve onu kafesinden saldık evin içerisine alışsın diye ama şimdi olduğu yerden kıpırdamıyor bir saatten fazla oldu ne yapmalıyım acill

  • Camdan uzak tutarak kuşa eğlenceli kitap okuyabilirsiniz çok yavruysa kafesi sıcak ortam sıcak olursa kuş kendini rahat hisseder onunla oyun oynayan ama kafesten çıkarmayın

  • Kardeşim kafesin içinde kovala yawaş hareketlerle kovala sürekli ama gelmiyor deyip bırakma onu kovala o ztn yorulcak ve gögüsüne elini deydirmeye çalış yorukunca ister istemez eline geliyor

 • arkadaşlar benim kuşum 11 aydır bende ama ne konuşuyor ne aileme alışıyor sadece bana alışmış ve kaç aylık olduğunu bilmiyorum ailemden hediye geldiği için onlarda sormamış nasıl anlarım kaç aylık olduğunu

  • Kardesim ailende kusunla ilgilensin. Onlarada alisacaktir. Bu konuda korkmana gerek yok.
   Eger erkekse cok zor olmasina ragmen konusur. Cunku kus buyukmus anladigim kadariyla.
   0 – 4 aylık muhabbet kuşunun yaşı gözlerinin simsiyah olması ve alnındaki çizgilerin burnuna yani çeresine kadar sık olması sonucu anlaşılır.
   0 -5 yılık muhabbet kuşlarının yaşı gözlerinin siyahlığı hefiften dumansı renk alır ve alnındaki çizgiler 4 aylığa göre 1 adet silik olur.Mesela kafasında 10 adet çizgi varsa 4 aylıkken 5 aylıkta 9 adet kalır.
   0 – 6 aylık muhabbet kuşlarında yine gözlerinin siyahlığı hafiften dumansı renk alır ve çok ince bir daire oluşur gözlerinin içerisinde.Kafasındaki çizgilerden ise 4 aylığa göre 2 adet silinir.
   0 – 7 aylık muhabbet kuşlarının gözlerinde ise tam belirgin olacak şekilde bir daire oluşur fakat bu dairenin etrafı siyah olur fakat belirgin olur.Kafasındaki çizgiler 4 aylığa göre 3 adet silinir.
   0 – 8 aylık muhabbet kuşlarının gözlerinde ise yetişkin bir muhabbet kuşunun yarısı kadar iris oluşur.Kafasındaki çizgiler yetişkin kuşa göre yarı yarıya silinir.
   9 aylık ve 1 yaşındaki muhabbet kuşlarında ise gözlerindeki irisler tam oluşur ve kafasındaki çizgiler kafasının yarısına kadar silinir.Bu süreçten sonra artık bu muhabbet kuşunun yaşı gözlerinin küçülmesi gagasının matlığına bağlı olarak tahmin edilir.

   • merhaba güzel şeyler yazmışsınız ancak bunu kafes içinde mi yapacağız ilk başlarda kafesten çıkarmadan mı elimize alıştıracağız çünkü kuş bu elime geldiğinde ve dışarı çıkardığımda bir daha yakalayıp yerine koymak ne mümkün hemde tekrar ürkütmüş oluyorum köpek de besledim bir değil ki ödüllendirelim uçup gidiyor

    • Kuşunu ilk önce kafeste alıştır kuşun tekse onun yanına oyuncak kuş yada balık koyun ya da aşın sonra ona çok ses çıkarmadan onunla konuşabilirsin.ellinde sonunda sana alışacaktır.

   • İnternetten ses kuşu açınca benim kuşum dağa çok üzülüyor çünkü tek birde benden soğur tek kalır bunu yaşadım

    • Kuşun yeniyse hiç korkma çünkü yen gelmiş mutlu olması ve sevinçli olması için onu güneşli yerde tutarak ve onunla konuşarak heyecanlı kitap okuyarak size yavaş yavaş alışır.ama 2 ayda ancak alışır .o yüzden dediğini yap çünlü bende yaşadım ilk aldığında çok korktum birşey olocak tiye ama boşa korkmuşum canına takma.

  • Arkadaşlar bende 5 yaşında erkek kuşum vardı dün onu 7 haftalik yem kırmış yavru aldım çok iyide oldu yavru alsanız size ve ailenize daha iyi uyum sağlar ve daha çabuk alışır

  • Kardeş tam dıdığının oturup otumadığına bakcan yani erkekse tam renk rengi soluksa yavrudur ama rengi tamsa büyük yani tipinden anlasilir

  • Muhtemelen bir davranışından ürkmüş.Yavaş yavaş yaklaşmaya çalış.Kafesine elini sokmaman gerek çünkü orada kendilerini güvende hissetmek isterler.Bir süre dokunmaman yararlı olabilir.Sonra kendiliğinden gelir.Ama durmadan eline gelmesi için zorlarsan iyice soğur senden.

  • Arkadaslar 2 yıllık erkek kuşum vardı her dk omzunda elimde kafamda ve cok konuşurdu 2 ay önce kaybettik çok üzüldüm Teyzem hediye bir erkek kuş aldı 2 ay oldu işte ama hiç ötmüyor kafese yaklaştığımız anda korkudan ordan oraya atliyor saliyoruz avize tepelerinde çok zor bir kuş nasıl olucak anlamadım ilk kusumuz da zordu ama öterdi bol bol

  • Ruyanur hanım evde iseniz kafesin kapısını kapatmanın bir süre onunla ilgilenin dışarıda yana olmasın o kafese girer cikar

  • Normal o kuşun uçması lazım senin onu her hafta bir odada uçurman gerek yoksa hayvan sıkıntıdan ölür ayrıca kusun yumurtlayan bir türse yumurtalar döllenmez su anda o kus can cekişiyodur bence cabuk suyuna vitamin katmaya ve uçurmaya başlamalısın onlar ozgürken 2-3 yıl yasar kafeste hareketsizken 1,5 yılı gecmesz yani boyle devam edersen kus 5-6 ay sonra olur

 • salam .. men azeriyem.. yeni saxliyiram .. kushumun biri yemek yemir hastalanib men ne ede bilerem.. bu siteye gore teshekur edirem..

 • beyaz çikolata yermi ve kusla pek ilgilenemiyorum ama geldigimde ilgileniyorum ama kafesin yanına herhangi biri yaklastıgında panik yapıyor. arada bi zorlada olsa elime alıp seviyorum biraz durgunlasıyor sevmeyi bırakınca gagalıyo 2 hafta oldu alalı ilk bi hafta kafesini açmadım ama bu hafta hep açıktı bazen çıkmıyo bazen çııkıyo napabilirim ?

 • ablamın kuşlarını yeğen doğduğu için aldım. içlerinden dişi olanı sonradan alındı ve inanılmaz ürkek. olay tamamiyle sizin sabrınıza bakıyor. ilk zamanlar hiç ellemedim kuşu, sonra elimle yem vermeye başladım, ilk zaman yaklaşık 3 dakika hareketsiz bekledim ilk yemi alması için, yine birkaç gün böyle yaptıktan sonra elime koyup bekledim. çok korkutmuşlar pet shopta ilk elimi uzatınca deli gibi kaçıyordu. şuanda elime gelmiyor ancak eskisi kadar korkmuyor bazen sevmeme izin veriyor. hala korkuyor ancak eskisi kadar değil. 1 ay oldu alalı ve tahminimce 5-6 ay sonra elime gelmeye başlar.

 • ABİ BENDE BİR KUŞ VA TIRNAKLARI KAPLAN TIRNAĞI GİBİ NASIL EĞİTCEM ELİMİ GAGALIYO İNTERNETTEN KUŞ SESİ AÇIYOM HEMEN DİNLİYO ÖTÜYO

 • Benim kuşum 20 günlük henüz bütün tüyleri çıkmadığı için (kanalının altına baktım) uçamıyor ve kafesiteki salıncağa çırmak için Tırmanır ama bazen ta en alta düşüyor acaba kşa bir zarar gelir mi

 • Benim kuşumun yemi bittiğinde elimi uzatmıştm elimden yemek yedi ama onu hala eğitemedim hala elime konmuyor

 • Benim kusum bana alisti. Bizden korkmuyor. Ama ben onu nasil olme haraketlerini ,aktiviteleri nasil ögretecegim.

 • Mrb arkadaslar 2. Kusumu 3 gun once aldım. İlk kusumu farklı bi şekilde egittim en azından yukarda yazanlardan farklıydı. Öncelikle kusunuz yaslı olmamalı cunku bişey ogrenmesi cok zor olacaktır. Ben ilk 20 gun kesinlikle kafesine yem koymadım sadece su koyum ve kafesin kapagını hiç kapatmadım ilk 3 gun hiç dokunmadım kusa 2.5 3 saatte bir yemligi elime alarak kusa dokunmadan tedirgin etmeden elimi kafese sokarak yem yedirdim sonra elimi birdaha kafese sokmadım acıktıgında anlıyordum zaten kafesin kapısına gelip saga sola bakınmaya baslıyordu. Yemligini tanıdıgı için karsı koltuga gecip rahat görebilecegi bi şekilde yemligi sallıyordum kendi geliyordu yemini yiyip kacıyordu kafesine 5 6 gunden sonra kacmamaya basladı yemini yiyip tuylerini duzeltmeye basladı ama hiç yakalamaya calısmadım. Daha sonraları uzerime tırmanmalar kulagımla sacımla oynamalar boynuma gagasını surup bıcırdanmalar sonraları iyice alıstı nerde olsam gelip satasmalar resmen kavga ediyordu. Ama gece bile kafesin kapagını kapattırmıyordu onu soyleyim orasını ayarlayamadım kapatınca basıyordu cıglıgı. Opucuk atıp askım diyordu.

 • Benim kuşum herkezi gagalıyor. Eğitime başladığımdan beri beni ve yanına yaklaşıp onu eline alanları gagalıyor,ısırıyor bir çözüm bulamıyorum!LÜTFEN YARDIM EDIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • kusun disi ise onu egitmek bir omrunu alabilir.bence kusuna daha baglanmadan onu degistir ve yerine erkek kus al.eger kusun erkek ise sen yada baska biri ona guvenini kaybettirmistir mesala zorla yakalamak.zorla oksamak v.b

 • Slm cenk benim bitane kusum var mavis 4 yada 5 yasında olması lazım ona eş aldım yesim ve nerdesyse bir sene olcak ama hiç birbirlerini sevmiyolar hep didişiyolar ama arada öpüsüyolar genelikle kavga ediyolar napmam gerek ?

 • Kusumu yeni aldim kafesine gaga tasi bıraktım ama hic kullanmıyor gagasini aynanin kenarına falan sürüyor ne yapmalıyım

 • Peki çift se napalım bilen varmı daha dün aldık biri sarı biri mavi sarı kız mavi erkek sarı daha az korkuyo mavi erkek daha çok korkuyo nedenini bilen varsa yazsın lütfen bide mavi erkek in tüyleri dökülüyo

 • ben kuşumu 3 gün önce aldım sadece kuş sesi açınca kıpırdıyor yardım eder misiniz sesi kapatınca kıpırdamıyor hatta duvarlarda takla atıyor adı maviş eğitimde yazan kuşun aynısı daha kolay eğitim tolu yokmu annem kuşlara çok iyi bakıyor ama kuş ötmüyor bile maviş neden ötmüyosun bide size bi vidyo önercem tam adı muhabbet kuşu sesi açın kuş coşuyor

 • Usta uc hafta once bi kus aldim olu balik gibiydi.ufak ve erkek.sonra bi es aldim ona.aksama kadar esiyle fingirdiyor.biz sanki yokmusuz gibi.yiyor iciyor ucuruyorum saliyorum eve hersey guzel takiliorlar ama kafese koyana kadar antreman yaptiriyo bana gelmiyor ne bize ne kafese.egitmek icin herseyi denedim ama yok nafile.ne yapmam gerek nasil olucak bu is?

 • Benim muhabbet kusum benim parmama geliyorr ama kafama omzuma vb. Gelmiyor parmamada onune kadar getirdigimde geliyor alali 6 ay oldu lutfen yardim edin

  • Belki kusin benimki gibidir tam gogusune degdirdiginde geliyor her halde tuylerini kabartiyor isede hasta olabilir

   • bece hasta olamaz benim kuşumda ona benzer birşey yopıyor

    gagasını ısırmaya çalışıyor bencesenin kuş kendini temizliyor

    olablir amaçım senikuşuna hakaret değil olabilir

 • Arkadaslar ben 4 gun önce bir muhabbet kuşu aldım tüylerini kabartiyodu bende bir pet sop a gittim ceyranda kalmış dedi bana nefes darlığ astım ilacı verdı simdi kusum iyice içine kapandı eğer bir bildiğiniz varsa lütfen yorumuma yanıt verin

  • Eğer 15-20 günlük ise bırak en fazla 2 aylık olduğu zaman kusunu eline gelmesini sağla zaten 2 aylık olduğu için ucamayacaktir gidecek başka yeri olmadigindanda eline gelecektir.Sonra vücudunda dolaşmaya başlar. AMA BU DEDİKLERİMİ YAPMAK İSTİYORSAN KUŞUNLA ÇOK AMA ÇOK İLGİLEN VE KUŞUNLA KONUŞ. %100 İŞE YARAR ♡♡♡

 • Ben kuşu 1 hafta oldu alalı. Lutino cinsi ve erkek. Hiç bir rahatsızlığı sıkıntısı yok her şey 10 numara gayette canlı. Sanırım 2 aylık kadar daha fazla değil. Fakat kuşa elimi uzattığım zaman uzun çığlıkları ardı ardına bu beni çok rahatsız ediyor ve üzülüyorum. Hep kaçıyor neden ve ne yapmam gerek?

 • Benim kusum 10 günlük kafese elimi sokunca korkuyor sert bir ses tonuyla kaçışıyor neredeyse hergün salıyorum nasıl alıştırabilirim.

  • Ona yavaş yaklaş. Elini bir süre kafesin içinde tut. Hiç hareket ettirme. Kuş elini gozlemliyorsa senden korkuyor demek. Sen pes etme. Elini çekme. 10 dakika sonra yavaşça elini kuşa yaklaştır. Hala kaçıyorsa bunu hergün tekrarlayın. İlla sana alışacak

 • Muhabbet kuşum yeni 2 aylık falan alalı 1 ay oldu ama ne eve alıştı nede bana . Tam yanımda kafesi koltuğun yan tarafında her gün konuşuyorum onunla . Ilgileniyorum ama nafile . Kafesten kendisi çıkıyor bazen etrafta uçup duvardan duvara vuruyor kendini zaten kafese girmeyi beceremiyor. Cinsiyeti disi ne yapabilirim yardım lütfen

 • arkadaslar kus alısmıyo dıye uzulmeyın bnmde oyleydı benı gorunce bıle kacıyodu zamanla alısıyor kusla hep muhabbet edın zamanla alısacaktır

 • Selam bizde bir tane muhabbet kuşu var sanırım 4 veya 5 aylık ama hiç bize yaklaşmiyor kafesin içinde elime geliyo ama kafes dışında hiç bize yaklasmiyo ve 2 aydır bizde dışarı saldigimizda ucuyo ama ya kafes üstünde yada koltuğun üstünde duruyo alışır mi acaba

 • Arkadaşlar benim muhhabet kuşumun burnu şiş ve kızardı bu neden olmuştur bana yardım edin lutfen

 • Ben 2hafta once aldim arda bir erke disinin agzina bir sey veriyo birde ben elimi kafe atinca disi elime geliyo ama erkek cok korkak hemen kaciyor ne yapmaliyim

 • Benim 1 haftalık muhabbetimin kafesıne elimi yaklaştırdiğımda cildiriyor isirmaya çalışıyor normalmidir? Isırıyor ama yavru olduğu için beceremiyor elimden yem yiyor bu taraftan da ısırıyor ama seslendigim zaman kafesin içinde oyunlar yapmaya başlıyor. Yani neler oluyor normal seylermi oluyor

 • Maalesef bazen dediğin gibi olmuyor. Her muhabbet kuşu farklı huya sahip. Bazıları uysal ve nazik bazıları ise yaramaz ve atik. Bunlara da değinmen gerekirdi

 • Benim kuşum 4 aydır bizde bana alıştı ama dışarıya alışamadı. Elime geliyor eskiden dışarıya da cikiyordu ama hemen geri kafesine uçuyordu. Şimdi hiç cikmiyor .

 • Birde kuşum muhabbet kuşu ötüşünden daha farklı sesler çıkartıyor. Aceba konuşmaya mi çalışıyor

 • Kuşum diğer kuşlar gibi isirmiyor. Ama onu severken gagasini elime sürüyor gagasini hafifçe açıp elimi gidikliyor. Oyun mu oynamak istiyor.

 • Merhabalar,
  İki aydır yanımda olan muhabbet kuşumla son bir haftadır ilgilenebiliyorum. Günde yarım saat ilgileniyorum be adını “biber” diye söylüyorum. Yuvadan dışarıçıkarmak istediğimde elimi ızatır uzatmaz parmağıma zıplıyor kafesten çıkarır çıkarmaz kafesin üstüne atkıyor. Elimi uzatıyorum geliyor fakat kafesten uzaklaştırmaya çalışımca kafese uçuyor.yaklaşık bir haftadır adını sürekli tekrarlıyorum. Konuşmaya başlaması için kısa bir süremidir. Ve nasıl güvenimi kazanıp kafese dönmesini engelleyebilirim şimdiden teşekkürler

 • Arkadaşlar ben kuşuma uyguladım ballı krakeri kafesin içine sokuyorum ucundan yiyodu sonra yine aynı işlemiyapmk istedim hemen kaçıyolar fazla yabaniler ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim

 • Merhabalar. Kuşumu alalı 1 aydan fazla oluyor. Ilk iki hafta hersey çok güzel gidiyordu. Onun kafesini hiç kapatmadım öyle alışsın istedim. Ama son 3 gündür beni resmen bezdirdi. Elimi aşırı derecede isirmaya başladı. Normalde başını okşamama izin verirdi ama şimdi hiç bi şekilde izin vermiyo ha bire Gagalıyo, kaçıyo. Bu durum beni çok üzüyor ve Sinirlendiriyo. Böyle giderse onu geri vermekten başka bi care yok. Lütfen yardım edin ne yapmam lazım tekrar alışması için ?

  • Benim ölen kuşumda olmuştu bu. Ablam gagasına sürekli vuruyor sinirlendiyordu. Daha bir ay olmuş düzeltebilirsin. Yani onu sinirlendiren veya korkutan birşey vardır. Sanki yeni doğmuş gibi davran ona çok yavaş hareket et hızli hareket edersen korkabilir veya sinirlenir , yanlış anlayabilir. Ona hep anlayışlı davran düzelir.

  • Benim kuşum artık ısırmaya başladı nasıl olduysa ama tabi benimki kafesindeyken ısırıyor ama normalde ısırmıyo

 • lutfen yardım edin kuşumu alalı bir aya yakın oldu ama kuşum bana tam alışamadi lütfen yardım edin kuşum 2.5 aylık

 • Bende bi muhabbet kuşu var alfıgımda 1 haftalıktı 10 hun oldu alalı sürekli çivi kuş diuip duruyorum ben cici kuş dedikçe agxını acıyor acaba konusmayamı çalışıyor. Ve kafese yaklaşınca çok bağırıyor elinde yem yiyor ama genelde korkuyor ne yapmalıyım

 • Benim kuşumu alalı 3gun oldu ama saldigimizda ucmaya calisiyo ama ucamiyo heryere carpiy nasil egitirim yardim edin lutfen?

 • Benim muhabbet kuşum elime geliyordu bitlenmisti bit ilacı sıkmak için avucladim ve artık gelmiyon korkuyordu lütfen cevap yazın acilllllllllllllll

 • merhaba arkadaslar.. benim iki tane muhabbet kusum var hediye gelmişti yavrular henuz geleli 3 gun oldu biri dişi biri erkek ama ben konusmalarını ıstedgm için ikisinide ayrı kafese ve ayrı odalara koydum gecici olarak ama birbirinin sesini duyuyorlar ve karsılıklı ötüyorlar bi yandanda vicdan azabı cekiyorum ama konusmalarınıda istiyorum ne yapmam gerek bu sekilde egitilmesi mümkünmü rica etsem yardımcı olurmusunz

 • Muhabbet kuşum 10 aylık ve elime hiç gelmiyor ne yapmam lazım bi dişi bi erkek nasıl alıştırabilirim elime?

 • Benim babamın bi arkadaşı ona 2 tane kuş hediye etti .ama kuşlar iki yıldır onlar da ve hiç de kafesten çıkmamışlar o gün çıkardık sanki uçmayı yeni öğrenen kuşlar gibiydi onları nasıl alıştırabilirim

 • Ben erkek kuş aldım eğitmek için olsun beni eşimi tanıması için olsun elimden gelen her şeyi yaptım ama biz onu sevmek için yaklaşamıyoruz hemen elimizile ısırıyor ayrıca şimdi işe gittiğimiz zaman yanlız kalmasın diye dişi kuş aldım dişi kuş daha çabuk yaklaştı bize dişisi çok çabuk alıştı bize elime konuyor uçarken gelip kafama konuyor

 • Ya ben okula gidiyorum annemler işe gidiyo eve en erken annemler geliyo ve onlarda 18:00da geliyolar sabah 08:00dan akşaö 18:00a kadar yalnız kalıyo oda güneş alıyo ama sessiz oluyo bende eve 20:00da geliyorum zaten yemekti ödevdi kuşla anca ilgilenebiliyorum bu şartlarda ne yapmalıyım?

  • kardeşim o kuşu geri ver veya tanıdığın birine bırak yoksa o kuş öldürür kendini muhabbet kuşları kendilerini öldürebiliyor

 • benim kuşum 1 senelik oldu ama hala alışmadı sayılır omzumuza geliyo parmağıma alinca ısırıyor bunu çozemedlm yardım edin

 • merhaba

  2 kuşum war biri diğeri sıkılmasın diye yanına aldım ewde çok duramıyorum iş dolayısıyla. yemini sürekli değiştiriyorum suyunuda ama yaklaşık 1 sene olacak ama her hareketimden korkarak kaçıyor we sadece kafesin içinde elime ürkekçe çıkıyorlar. duyduğuma göre ikisi bir ara da iken alışmazmış. şimdi olnar birbirine alışmışken ayırmmam hatamı olur? we sadece akşşamları 1 saat ayıra bişliyorum wazmı geçim bu sewwdadan yoksa?

 • Benimki daha 2 günlük albino türü düz sarı renkte gözleri kırmızı kafesini açıyorum hadi çıksın kendisi uçsun diye daha 15 günlük yemini yiyor normal lahana yaprağına bayılıyor ama konuşmuyor alacaklı gibi gözümün içine bakıyor konuşması için ne yapmam lazım elimde falan duruyor ama kaçmıyor

 • Merhaba kuşumu aldığımda 1 buçuk aylıktı 1 aya yakındırda bizimle elimden sadece yemini yiyor, yukarıda ki yöntemleri denedim kitap okudum konuştum ama yem yeme dışında bana yaklaşmıyor ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

 • Arkadaşlar benim de bir kuşum var.Kendisi dişi.Evimizde bir de erkek olduğunu sandığımız bi kuş var.Yani daha yavru oldukları için… Fakat ikisi görüştüler ve resmen öpüştüler.Kafesleri ayrı ama aynı odada olduklarında çıldırıyorlar.Benim kuşum, erkek kuş gittiğinde de ötüyor.Erkek kuş da başka odadan onun sesini duyup ötüyor.Endişemse; birbirlerine alışıp bize(erkek ablamın,dişi benim kuşum)alışmamaları.Lütfen yardım edin…

 • Kuşum daha 10-15 gunlukmuş.ben alalı 3.günüm. Ilk 2 gün saldım ama ondan sonra salmayacağım. 3 hafta kadar bir süre geçtikten sonra kuşuma yuvarlak yüksekliği 65-55 cm olan bir kafes alacağım. Ev ortamına alışır bana alışır ondan sonra yeni kafesine koyarım bu sorun olurmu ? Birde kuşum oturma odasındaydı ve ben oraya gitmiyordum. Daha şimdi yerini değiştirdim. Küçük bir salonukuz var. Hemen karşısında tv var ama yanındaysa koltuk böylelikle onla daha kolay ilgilenirim. Televizyon çok yakınında olmasada oturma odası çok sessiz olduğu için birkaç dakika önce yerini değiştirdim sorun olurmu ? Cevaplarmısınız ?

 • Kahverengi Yusufçuk kuşunu nasıl kendime alıştırırım. Her gün pencerenin önüne ekmek koyuyorum. Yiyorlar yaklaşınca kaçıyorlar

 • benim kusum alali 3 gun oldu.oksamama biraz izin veriyor ve sonra kaciyor.onu kafesten cikarsam acaba bana gelmeyip kafesine hic girmezmi

 • Arkadaslar benim kusum 6 aylik 3 aydir benimle ama elimi uzatiyorum isirio hicbir sekilde elime gelmio bazen ucmasi icin kafesi aciyorum cok zor tutabiliyorum yardim ederseniz nasil egitebilirim guvenini nasil kazanabilirim lutfen yardim edin

 • Benim kuşum 4,5 aylık resmen her yere uçuyor ama biz kanadının ucunu kestik bence sizde yapın ama bikere her yere uçtuğu için nerdeyse ölüyordu çünkü yatağıma arkasına düştü

 • Merhaba..
  Arkadaşlar 4 tane kuşum var. Bir kardeşimindi. Fakat ilgi göstermiyor, düzenli olarak yem ve sularına dikkat etmiyordu. Böyle olunca kuşlar haliyle kimseye alışkın durumda değil ve korkuyorlar. Bu yüzden onları alıp ben bakmak istiyorum. Sizce bu durumdan nasıl kuşların iyi duruma gelmesine yardımcı olabilirim ? Bu durumu toparlamak çok mu zaman alır ?

  Teşekkürler

 • 1 mayısta yaklaşık 2,5 – 3 aylık erkek yavru bir muhabbet kuşu aldım. ilk iki gün elimi kafese temas edecek şekilde konuştum onunla. 3.4.5.6.7 günlerde elimi kafesin içine sokarak ani hareketler yapmadan yavaş yavaş yaklaştırdım. Bir hafta sonunda kafesten çıkardığım zaman ilk önce elime elimden de odada yaptığım tüneğe gidiyordu. bugün 24. günü benim üzerimden hiçbiryere gitmiyor telefonumu çok seviyor onunla ilgileniyor. ve yavaş yavaş ses çıkarmaya başladı (konuşma eğitiminde söylediğim kelimeleri)

 • 15 gündür bende bir tane 1 aylık aldım kuş 15 gündür ne yapsam elime gelmiyor her seferinde kaçıyor deli oldum resmen

 • Benim kuşum 1 aylık dişiymiş ama 1 hafta oldu alalı 1 haftadır yemeğini yitiyor suyunu içmiyor ne yapmalıyım

 • salam men azerbaycanliyam benim kusum surekli benden kaciyor elimi kafese sokmak istiyorum kafesin kenarlarina konuyor ne yapa bilirim kusumu egitemiyorum

 • Ben Kuşumu Yolda Buldum Galiba Kafesden Kaçmış Ve Kuyruğun Üstünde Sanki Kedi Tutmuş Gibi Yara Vardı Özel Kremler aldım iyleştirdim Ama elime qelmiyordu Zorla Yakalıyordum Kremi Vurmak İçin Ve elime qelmiyordu Hafif Ses Tonuyla Konuştum İnce Davrandım Kafesden Hiç Çıkarmadım 1 hafta Ve Şuan Elime qeliyor Öpücük bile veriyor ☺

 • Arkadaşlar buradaki yorumları okudum.
  Herkesinbbir sorunu var.Biradabbelirtmiş fakat bu sitenin yapımcıları neden yardımcı olmazlar.Veya bilenler neden cevap vermezler buna bir anlam veremiyorum.Kusura bakmayın .

 • Ben kuşu dün aldim ve sürekli aşkım diyorum günde 30 dk oda söylemeye çalışıyor 🙂 ben kuşu bugün dışarı çıkardım bişey olurmu ?

 • Ben aldım arada 6-7 ay geçti elimi kafese sokup oynuyodum. şimdi elimi ona yaklaştırır yaklaştırma tepki verip ayağını parmaamın üzerine koyuyor. omzumada 1-2 kez koydum önceden. şimdi ise kafesin kapısını açık bırakıyorum çıkıyor omzuma uçuyor ama konuşmuyor.

 • ben kusu 45 gunlukken aldim simdi 2 ay 20 gunluk elime gelmiyor ama benden hic kacmiyo kafesini actim yanlisikla disari koydum 3 saatte kacmadi evdede kafesini aciyorum hic cikmiyo
  ne yapmaliyim

 • ben kusu 45 gunlukken aldim simdi 2 ay 20 gunluk elime gelmiyor ama benden hic kacmiyo kafesini actim yanlisikla disari koydum 3 saatte kacmadi evdede kafesini aciyorum hic cikmiyo
  ne yapmaliyim……………$$$$$$$$$$$

 • Slm arkadaşlar benim evde bir tane erkek kuşum var dı şimdi birde çift aldm bunlarn üçü bir arada durur mu

 • Arkadaşlar benim kuşum çok iyi çok akıllı hiç kaçmaya çalışmıyor cam açık duruyor ama hiç gitmiyor dışarı çıkarmalımıyım ve birde benim kuşum 2.3 saat karanlıkta durunca cok sinirleniyor ve benim üzerime saldırıyor sonradan sakinleşiyor

 • Muhabbet kuşunu yaklaşık 3 sene önce dondurma kutusunuz içinde buldum bi kaç gündür içindeymiş. Şimdiye kadar kuş hala herkesten korkuyor ne konuşuyor ne ele geliyor. Çok ürkek . Eğitilme şansı hala var mıdır?

 • abi ben muhabbet kuşumu kendime yani istedigim yere götürmek istiyorum yanı omuzumda taşımak istiyorum ve bunu yapmak için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

 • Merhaba arkadaslar kuşumu alalı iki gün oldu. Kuşu eve getirdiğimde kuş bi yerde duruyor ne bi yere gidiyor ne tüneklere cıkıyor. Ama sabaha karsı gündogmaya yakın ötmeye basladı kafeste oynamaya basladı ama ev ahalisi kalkınca kuş yine aynısı gibi durdugu yerde saatlerde duruyor elimi kafese sokmay calısıncada deli şekilde kaçıyor hırcınlasıyor. Kafesin içindeki kumu felan hep söktü. Napmam gerek? Ortamına mı alısmadı beklemem mi gerek biraz daha. Fikir verirmisiniz???

 • Arkadaşlar benim kuşum var alalı nerdeyse 3-4 ay oldu fakat bize, bana hiç alışık değil. Napabilirim?

 • Merhaba size birşey sorabilir miyim benim yavru erkek bir muhabbet kuşum var 1 aydır bende.Kuşumu zor bela elime almayı başardım ama elimde sadece 3 saneye falan duruyor ve kendini sevdirmiyor.tam onu sevecekken elime zıplıyor 3 saniye sonra başka bir yere atliyor ve sadece kafesinin üstünde ve içinde duruyor.Evin içinde çok güzel uçuyor fakat Sadece kafesine konuyor.elimle biryere taşıyamıyorum yardım eder misiniz onu nasıl elimde gezdirmeye alışacağım ?

 • Benim muhabbet kusumun yanında eşi var ama daha aynı kafeste değiller erkek ve yeni egitemiyorum 1ay oldu ele bile zorla geliyo nesil egitmeliyim eşini görünce bizi unutuyo

 • Bence eğitim konuşma ve bize alışması birazda cinsiyle alakalı. Ben bi kaç tane kuş değiştirdim hepside uğraştırdı. Şimdi bir tane var ilk aldığımda bile pek kaçmıyordu. Şimdi yanımızdan ayrılmıyo konuşmaya başladı bizle yemek yiyor. Alırken kuşçuya danışıp alın derim..

 • Bizimde muhabbet kusumuz var.Cok sevimli adi saban onu cok seviyoruz.Bilgileriniz icin tesekkurler…😄😄😄😄

 • Benim muhabbet kusunu alalim 1 ay oldu hala kafesten cikmak istemiyor kafeste elime geliyor kafeste hareketsiz bir kosede duruyor hasta degil ama cok urkek nedeni ne olabilir

 • benim 3 haftalık kuşum var yeme çıkmaya başladığında ismini koydum sürekli sesleniyodum cevap veriyodu ama şimdi annemsinden ayırdım nerdeyse hiç ötmüyo

 • İki aylık kuş almıştım ne yaptm ettim alistiramadim elime daha iki sat once kusu takas ettim ustune 15 lira ekliyp yavru aldım eve geldiğim gibi elime alıştı dışarı saldim elime geldi bunlar hikaye kusa nasıl yaklascagini bileceksin yavaş ve nazik.

 • Benim Muhabbet kuşum 5 ay önce geldi ilk geldi zaman ele gelmeyi alıştı hiç bir hafta beklemedik

 • Merhabalar ya benimdr kusum var ama bende kac aylık oldugunu bilmiyorum onunla zaman geciriyorum disimi erkekmi bilmiyorum ama internetten okudugum disiye benziyor lutfen yardımcı olabilirmisiniz resim atsam anlarmısını ve konusturmaya calısıyorum disiyse eger konusurmu biseyler diyo sesizce anlamıyorum

 • Benim 1 yıllık bir kuşum var, bir arkadaşım vermek zorunda kaldı. Yalnız kuş hala korkuyor, yaklaşık 2 ay olacak alalı. elimi kafesin içine koydugum zaman kaçıyor ve ısırıyor. Aceba bir eş alsam alışması daha mı kolay olur?

 • Merhaba benim de evimde iki tane muhabbet kuşum var ancak ne benle ailemle ilgileniyorlar ne de konuşuyorlar.İlk kuşumu edindiğim zaman bir süre sonra eve aileme ve bana alışmak üzereydi aslında yemek yerken masaya gelirdi babamın omzundan inmezdi kendi kendine bir şeyler söylenirdi yaz döneminde limon isimli ikinci kuşumu aldım ilgi tamamen gitti önceden parmağımızı uzattığımızda gelen cankuş bizden kaçar bir hale geldi ne yapmalıyım hem limonu hem cankuşu bize alıştırmak oyunlar oynamak için?Yardımcı olabilirseniz sevinirim çok istiyorum konuşmalarını..

 • Selam, ben bayağı erken başladım kafesine elimi sokup igilenmeye başta geldi elime falan elimden yem yemeye de başlamıştı ama bugün bir uyandım benden korkuyor gibi kafesinfe kaçıyordu benden gece üdtününörtüyorunuyusun diyr bu arada bneden korkmuşmu yoksa zaman mı vereyim

 • ben bugün bir kuş aldım daha yeni doğmuş iki veya üç günlük hemen eğitmeye başlayım mı yoksa bir hafta falan bekleyim mi?

 • Ben kuşumla 6-7 yıldır beraberim ve birbirimize çok alıştık. Onu her konuda geliştirdim ve beslenmesine de dikkat ettim. Şimdi çok sağlıklı ve dinç… beraber çok güzel vakit geçiriyoruz…

 • Muhabbet Kuşu almayı düşünüyorum…
  Bana alışması için 1 erkek 1 dişi mi alayım…
  Eğer 1 tane alırsam bana kolay almışması için erkek mi dişi mi alayım…
  Eğer iki tane alırsam aynı kafese mi aradan bölmeli kafese mi koyayım (ara sıra aynı kafese de koyarım)…
  Bana kolay alışması için kaç aylık/yaşında alayım…

 • abi benim 7 senelik kuşum var hep başıma elime konardı ben okul başladığımdan çok ilgilenemedim sonra benden uzaklaşmaya başladı yanına gidince kaçıyor elime alınca bağırıyor abi ne yapmalıyım

 • benim 9 aylık muhabbet kuşum var ben onu eğitmek için erişkin olmasını bekledim yavruyken korkmasın diye şimdi 9 aylık bana gaga atıyor hala yemini beğenmiyor bazen kafesin içine döküyor yemi onu nasıl alıştırmalıyım ve nasıl eğitmeliyim onu ??

 • Kusum evin icinde ucuyor disi elime geldiginde erkek de geliyor artik elime alisti konusmasi icin ne yapmeliyim lutfen bilen arkadaslar yardim etsin yazandan allah razı olsun

Yorum yazmak ister misiniz?