Muhabbet kuşu beslenmesi

Hepimiz muhabbet kuşlarımızın mümkün olan en iyi hayatı yaşamasını isteriz. İyi beslenen bir muhabbet kuşu neşeli ve sağlıklı olur. Ne demişler? Kuşun kalbine giden yol kursağından geçer!

Muhabbet kuşları ne yer?

Muhabbet kuşlarının en çok tükettiği yem, tohumlardır.

Muhabbet kuşları kafeste üç temel tohum yemine ihtiyaç duyar. %50 kuş yemi (kanarya tohumu), %30 ak darı ve %20 sarı darı. Bilinenin aksine en değerli besin, darıdan ziyade kuş yeminden temin edilir. Sade kuş yemi, kanaryalarda olduğu gibi tek tip gıda olarak verilse bile uzun yıllar kuşunuzu sağlıkla besler. Temel menü, günümüz araştırmaları ile oldukça renklenmiş ve çeşitliliğe kavuşmuştur. Bir çok meşhur üreticinin yem oranları büyük markalarda bir formül olarak yer almaktadır. Kullanılan çeşitli tohumlar, esas menüye farklı maksatlarla değişik oranlarda eklenmiştir. Bu tohumlar: keten, şalgam, nijer, kenevir, minik ayçekirdekleri, yulaf, buğday, vs. olarak özetlenebilir. Herbirinin katkısı farklı ve önemlidir. Ancak aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Kuşunuza piyasada bilinen yemlerden almanızı tavsiye ederim. Bu yemlerin içerisinde kuşun ihtiyacı olan sarı darı, beyaz darı , kırmızı darı ve nijer tohumu gibi besin maddeleri bulunmaktadır.

Son olarak kabuğu soyulmuş ürünleri tercih etmemek gerekiyor. Canlılığı bitmiş olan bir tohum, besin olarak değersizdir. Varsın kabuklar ortalığı kirletsin. O da işin zahmetli tarafı olsun.

muhabbet kuşu beslenmesi

Dal darı: Muhabbet kuşları dal darıya bayılır. En sevdikleri besin demek sanırım yanlış olmayacaktır. Kuşunuza günde en fazla yarım dal darı verin.

Meyveler ve sebzeler: Beslenmenin çok önemli parçasıdır. Meyve ve sebzeleri kuşunuz nasıl tercih ediyorsa öyle verebilirsiniz. İnce ince ya da küp küp doğranmış, dilimlenmiş, püre haline getirilmiş ya da olduğu gibi.. Taze, hijyenik ve diri meyve sebezeleri tercih edin. Pişirilmeden verilmesini öneririm. Aksi halde vitaminini kaybeder.

Tahıllar: Çoğu muhabbet kuşu sahibi veya üreticisi beslenmelerine ekstra besin olarak ıslatılmış yumuşak tahıllar(buğday, pirinç, çavdar, yulaf) verir. Ayrıca kinoa, esmer pirinç, bulgur, sarımsak tozunu su ile nemlendirerek verebilirsiniz. Elinizde bu tahıllar yoksa, buğday ekmeğini sütle ıslatarak verebilirsiniz.

Mama: Muhabbet kuşunuz ihtiyacı olduğu tüm besinleri alamadıklarından haftada bir onlara mama yaparak daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki mama tarifini uygularayak kuşunuza güzel bir mama hazırlayabilirsiniz.

Mürekkep balığı kemiği: Kalamar olarak da adlandırılan bu balığın kemiği tam bir organik ve doğal kalsiyum kaynağıdır. Kuşunuza bu kemiği sunarak kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Et: Kulağa tuhaf gelebilir ve çok gerekli de değildir. Ama mükemmel bir protein kaynağıdır ve beslenmesinde çeşitlilik sağlar. Sadece küçük bir parça pişmiş tavuk iyi olur. Tavuk yerine un kurdu da verebilirsiniz.

Su: Tüm canlılar gibi muhabbet kuşları da suya ihtiyaç duyar. Her gün su kabına temiz ve taze su koyun. Klorlu su yani çeşme suyu kullanmayın.
Gereğinden fazla besinle beslemeye çalışmayın. Aşırı beslenme muhabbet kuşunuza zarar verir.

İpuçları ve uyarılar:

– Yukarıdaki besinleri avcunuzun içine koyarak kuşun elinizden yemesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle aranızda bir bağ kurabilirsiniz.

– Ağzınızda çiğnediğiniz yiyecekleri kuşunuza vermek kuşun sağlığı açısından tehlikelidir. Ağzınızdaki ve mikroplar kuşunuza geçebilir.

– Meyve ve sebzeleri 2 günde bir(çeyrek kibrit kutusu kadar), eti haftada bir verebilirsiniz. Suyu ise hergün vermelisiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruları yorum kısmından sorabilirsiniz. En yakın zamanda yanıtlamaya çalışacağım:)

50 Yorum bulunuyor

 • Kuşum hep elime aldığımda tüylerimi yoluyor kafama koyudğumda saçımı çekiyor ama eskiden öyle deildi dıtduk yere oldu bir sebepi varmı. Ve koluma aldığımda ağzındaki yemleri çıkartıp koluma koyuyor ne demek istiyor.

 • Muhabbet kuşum yemleri kırmadan yutuyor sonra da kusuyor.Hazır mama da yemiyor.Çok endişeliyim.Ne yapmalıyım?

 • muhabbet kuşuma mama diğilde ben yumrtayı kaynatıp ktılaşınca kabuğunu soyuyor ve kabuğunu unhaline getiriyorum sonrada piyasada satılan kuş yeminin içine koyup karıştıryor ve kuşa veriyorum acaba bu yaptığım doğru birşeymidir

 • (1) kusum un kuyruğu koptu tekrar çıkarmı ?

  (2) kuşlarımı çiftleştirmeye kara verdim yuvalığını falan gerekli malzemeleri aldım 1,2,3 ay bekledim ama bir şey olmadı bende yuvalıklarını ve malzemelerini aldım normal bir şekilde bakıyorum bir zararı olurmu ?

  LÜTFEN ACİLL CEVAP

  • Yumurtlatmak istiyorsanız kuşlarınızın erkek ve dişi olduğundan emin olun ve mümkünse hiç kullanmadığınız bir odaya koyun sohbet edip ilgilenmeyin. Yuvalığı sürekli takılı dursun

  • Nijer tohumu katın yeminin içerisine az miktarda kuvalığı taktığınızda içinde birşey olmasın dişi kuş koşlanmaz çünkü kafesin içine yaprak tüy falan koyun muhabbet kuşu yuvanın tabanına onları kendisi taşısın…

 • Benim kuşum muhabbet kuşu ama sadece kanarya yeminden yiyo diğerlerinden hiç yemiyo ağzına alıyo sonra çıkarıyo ama kanarya yemini çok seviyo.sorum sadece bu yemden yemesi kuşumda bi vitamin eksikliği falan yaparmı

  • Endişelenme önemli birşey değil iki ihtimal var
   1- Kuşunun favori yemi kanarya yemi
   2- kuşunun favori yemini bulamadın yulaf gibi şeyleri vermeyi dene çok severler

 • Benim muhabbet kuşum “CANKUŞ” aldığımızda beri 8 ay filan oldu bazen geliyor omzuna yanağını öpüyodu kafama çıkıp şimdi saçlarımı çekiyor ısıriyör elimde yem yerken kafesin yanına gidince parmaklarımi ısırığı önceden adımı “BAKİ”diyordu şimdi onuda demiyo

 • Muhabbet kusum yavru yapti . yavrular tuylenmeye basladgi zamanda annesi tuylerni yolmaya basladi bnde ayirdim yavruyu kendim siringa ile besledim. Arda annesine in yanina digru uzattim bazen yedirdi. Simdi hic yedrmiyo ve yumurta yapmaya basladi. Yavru kusa nasil yem yedrmeye baslaybilirim baya buyudu ama yiyemiyo

 • kusumuzu alali 3 hafta oldu. geldiginden beri hic su icerken görmedim. gunduz iste oluyorum ama sulugundaki miktarda azalmiyor. icse anlar miyim. neden su icmez.

 • Un kurdu nerden alabiliriz ? Evde hobi olarak besliyorum un kurdun kaptanı ve ne kadar süre ile nekadar ölçüde vermeliyim ?

 • Salam.menim muhabbet kuslarim. Ciftlesmek isdiyorlar ama erkek disi yatinca beline cikamiyor. Sizce neden ola bilir? Ne yapmaliyim yavru ala bilmek icin

 • bence 15 yaş altındakiler kuş beslememeli.
  yeterince iyi bakamıyorlar. kuşu rahatsız ediyorlar. yazık hayvanlara.
  kendi küçüklüğümden biliyorum.

  eğer ilgileri varsa ebeveynleri tüm bakımı üstlenip, kuşu küçüklerin rahatsız etmeyecekleri bir
  bölümde muhafaza etmeli.

 • Kuşum 30 günlük bir arkadaştan aldım yeni uçmaya başladı elime geliyo ama kafesine koyunca olduğu yerden kımıldamıyo.ortama alışmayamı çalışıyo yoksa sıkıntımı var.hiç sesi çıkmıyo hayvanın

 • Merhaba ben kuşum a her gün yumurta maması yapıyorum ayaklarında şişme ve ağzını açıp kapiyor hiç durmadan bu mamadan olabilirmi

Yorum yazmak ister misiniz?